NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Na Antonínku děkovali strážcům kaple a dalším pomocníkům poutního místa

By Publikováno 27. 4. 2023 Aktuality, Fotogalerie

Setkání se mší svatou a slavnostním obědem v kaple sv. Antonína nad Blatnicí bylo v sobotu 22. dubna 2023 poděkováním všem, díky jejichž službě je toto poutní místo celoročně přístupné veřejnosti.

„Letos uplynulo 80 let od chvíle, co na sv. Antonínku začala působit služba strážců kaple. Byla to zásluha P. Šuránka, který ji v roce 1943 založil a o tři roky později založil i Matici svatoantonínskou. Ve farní kronice se píše, že prvním strážcem byl pan Dominik Budař. Strážil kapli do roku 1958. Tato služba byla komunisty potlačena a k jejímu obnovení došlo až v 70. letech opět díky působení P. Šuránka v Blatničce. A trvá dodnes. Dnešní oběd a mše svatá mají být poděkováním a oslavou vaší služby. Díky obětavé službě strážců je kaple přístupná po celý rok. Jménem Matice svatoantonínské, s hlubokou úctou k zakladateli P. Šuránkovi, vám za vaši službu děkuji. Děkuji i vašim rodinám za to, že vám tuto službu umožňují.“ Těmito slovy přivítala všechny přítomné na Svatém Antonínku předsedkyně Matice svatoantonínské Hana Cenková.

Setkání a poděkování strážcům zorganizovala část výboru matice. Mezi vzácnými hosty byl také biskup Josef Nuzík, který si při svém nabitém programu udělal čas a před odpolední poutí na Velehradě přijel nejdříve pozdravit strážce kaple. Poděkoval jim za jejich nezištnou pomoc a vyzvedl skutečnost, že celoročně přístupné poutní místo není jinde samozřejmostí. Při prohlížení alba zemřelých strážců byl překvapen, že některé osobně znal. K panu Slavomíru Budařovi si jako mladý kněz jezdil na mešní víno a pan Štěpán Vašíček zase zajišťoval ozvučení do kostela.

V neposlední řadě poděkoval přítomným za vytrvalou službu také P. Zdeněk Stodůlka, místní duchovní správce. Časem pak na kopci začalo lidí přibývat, protože ve 14.00 začínala mše svatá za všechny živé a zemřelé strážce, ale také další pomocníky, kteří se o poutní místo během roku jakýmkoli způsobem starají. Hlavním celebrantem byl P. Antonín Bachan z nedalekého Hluku. Krásné a slunečné odpoledne pokračovalo v přátelském duchu při neformálním setkání s malým občerstvením.

Fotogalerie Františka Gajovského ZDE

Historie a seznam strážců ZDE

S využitím textu na www.antoninek.cz