NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Brány kostelů ve Zlínském kraji se opět otevírají veřejnosti

By Publikováno 20. 4. 2023 19 června, 2023 Aktuality, Památky

Bezplatné zpřístupnění církevních památek je smyslem společného projektu Zlínského kraje, měst, obcí a farností nazvaného Otevřené brány. Letos se tyto památky veřejnosti otevřou už popatnácté, a to od pondělí 1. května 2023.

Projekt Otevřené brány pořádá Zlínský kraj společně s partnery už od roku 2009. V prvním roce se do projektu zapojilo 9 farností. Postupně se k této myšlence přidávali další partneři z řad evangelické církve, farností, měst, obcí a církevních matic. V letošním ročníku bude zpřístupněných celkem 30 sakrálních památek. Všechny prohlídky jsou zdarma s odborně vyškoleným průvodcem.

„Otevřené brány představují úspěšný projekt, který si získal oblibu veřejnosti a patří už k nedílné součásti kulturního dědictví a zajímavým turistickým cílem Zlínského kraje. Kostely zařazené do projektu poskytují příležitost poznat jejich architektonické i duchovní bohatství i jedinečné příběhy svědčící o bohaté historii. Za Otevřenými branami najde návštěvník především místa ztišení, naslouchání a zamyšlení,“ uvedla radní Zlínského kraje pro kulturu Zuzana Fišerová. V loňském roce využilo bezplatný výklad průvodců téměř 93 tisíc návštěvníků.

V neděli 30. dubna v 16 hodin se v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě uskuteční Slavnostní zahájení projektu Otevřené brány 2023, a to za účasti představitelů Zlínského kraje a města Uherský Brod, zástupců Římskokatolické farnosti Uherský Brod i zástupců Československé církve husitské. Účast přislíbil i biskup Josef Nuzík. Kulturní program slavnostního zahájení připravili učitelé a žáci Základní umělecké školy Uherský Brod. Akce je přístupná pro veřejnost.

Přehled všech zpřístupněných památek a jejich otevíracích dob je zveřejněný na webových stránkách www.otevrenebrany.cz.

Jan Vandík, Zlínský kraj