NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 17. do 23. dubna 2023

By Publikováno 17. 4. 2023 23 dubna, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Rozhovor s muzikantem Petrem Najmanem o hudbě, lásce, útěku, emoci, poezii, humoru… Co je jeho životní i tvůrčí inspirací? Co chce svou hudbou sdělit? Co je největším projektem jeho života? A dá se vůbec mluvit o „projektu“? S textařem, skladatelem i interpretem v jedné osobě hovoří Jan Hanák. Netradiční vydání pořadu GenZ uslyšíte v pondělí 17. dubna od 22.00.

Dne 25. dubna 2023 se neuvěřitelné devadesátky dožívá Dušan Holý, etnomuzikolog, sběratel lidových písní, rozhlasový i televizní scénárista, autor hudebních pořadů, výtečný tanečník a především nejrespektovanější zpěvák horňáckého regionu. Helena Bretfeldová měla tu čest a potěšení vybrat pro vás malý reprezentativní vzorek z jeho nahrávek. Folklorní okénko naladíte ve středu 19. dubna od 16.00.

Stala se nejhranější operou 20. století. Přitom její historie a cesta na divadelní jeviště byla dlouhá a nesnadná, plná usilovného hledání nových tvůrčích principů. Proč vlastně byla zprvu tolik znevažovaná a díky čemu se nakonec stala jedním z nejsilnějších děl operní literatury? To všechno odhaluje muzikolog, znalec Janáčkova díla Jiří Zahrádka v knize Příběh Její pastorkyně. Stejně tak uvnitř na jednotlivých stránkách si autor čtenáře podmaňuje doslova detektivním pojetím, kdy téměř autenticky a suverénně referuje o tom, co všechno provázelo vznik velkolepého díla. O fascinující knižní studii bude Jiří Zahrádka mluvit s Alenou Šedivou. Poslouchejte pořad Na stole je téma ve čtvrtek 20. dubna od 9.00.

Posluchači Radia Proglas v pořadu Oktáva budou moci nahlédnout do zákulisí Graffova kvarteta, které 25 let reprezentovalo českou kulturu na stovkách koncertů v koncertních sálech třech světadílů. Hudební redaktor Štěpán Graffe je primáriem tohoto smyčcového kvarteta, které nese v názvu jeho jméno. Do studia pozval své kolegy: houslistu Lukáše Bednaříka, violistu Leoše Černého a violoncellistu Michala Hreňa. Zazní také živé hudební ukázky z koncertů cyklu Vox Imaginis, který byl věnován výročí souboru. Nenechte si ujít v pátek 21. dubna od 16.00.

„Láska nejen odkrývá zlaté poklady uvnitř duše člověka, ona je především tvoří,“ píše se v anotaci nové knihy od teologa, přírodovědce a skauta Marka Orko Váchy. Tu vydalo nakladatelství Cesta. Autor vychází z myšlenek Viktora Emanuela Frankla a britského rabína a filozofa Jonathana Sackse. Více už prozradí sám autor v pořadu Knihovnička v sobotu 22. dubna od 13.30.

Rozhovor s intendantkou Divadla Husa na provázku a ředitelkou festivalu Štetl Evou Yildizovou. Rozhovor s židovkou třetí generace po holocaustu, jejíž manžel Murat je muslim, národností Turek, oba kdysi kolegové na konzulátu v Istanbulu, kteří jsou již přes dvacet let manželé. Jejich dvě dcery postupem času, jak dospívají, velmi jasně vnímají svou dvojí identitu. Nejen za kostel, ale i za synagogu a mešitu se s Evou Yildizovou vydal Jan Hanák. Poslouchejte v neděli 23. dubna od 20.15.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.