NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 11. do 16. dubna 2023

By Publikováno 11. 4. 2023 16 dubna, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Rozhovor s úspěšnou a známou českou grafickou designérkou Veronikou Rút Fullerovou o světelném a vizuálním smogu ve vztahu k lidské psychice, návykům, lidskému zdraví. „Výzkumy ukazují, že v neosvětlené noční ulici ubývá krádeží skoro k nule, protože prostě zloděj nevidí a rozsvícenou baterkou by na sebe upozornil,“ uvádí s jemně vtipnou nadsázkou Veronika. Řeč přijde i na bezuzdné kácení stromů ve městech a co s tím může dělat občan. Pořad Na stole je téma moderuje Jan Hanák ve středu 12. dubna od 9.00.

Kurzy Alfa jsou pro každého, kdo přemýšlí o smyslu života. Jsou vedené tak, aby kdokoliv mohl prozkoumat křesťanskou víru, a mít možnost zeptat se na co chce a říct, co si myslí. V ČR působí už 25 let v ekumenické spolupráci. Hosty pořadu ve čtvrtek 13. dubna od 20.15 budou ředitelka České kanceláře kurzů Alfa Veronika Filipová a vedoucí Manželských večerů Jakub Güttner.

Hostem pořadu Oktáva bude v pátek 14. dubna od 16.00 významný český houslista František Veselka a jeho syn, klavírista a dirigent Stefan Veselka. František Veselka byl mnoho let pro českou hudební veřejnost neznámou osobností, protože v 60. letech minulého století emigroval z politických důvodů a usadil se v Norsku. Jeho syn Stefan patří mezi přední klavíristy a dirigenty současné doby. Rozhovor doplní mnoho krásných nahrávek obou umělců.

Radio Proglas navázalo spolupráci s Ecclesia podcastem, proto se na vybrané epizody můžete těšit od 15. dubna vždy v sobotu 20.15 a v neděli v 16.55. A o co se vlastně jedná? Ecclesia podcast funguje přibližně pět let. Za tu dobu vypustil do světa téměř stovku rozhovorů se zajímavými osobnostmi z katolické církve. Tvoří jej skupina mladých lidí, přičemž podcastu se věnují ve svém volném čase, který jim zbývá mezi plným pracovním úvazkem a rodinnými povinnostmi. Cílem zhruba 45 minutových rozhovorů je vzdělávat především mladé lidi v otázkách církve, víry a křesťanství obecně. Témata odrážejí také aktuální dění, a to nejen v církvi, ale i obecně v ČR a ve světě. Kompletní seznam epizod najdete na Apple Podcast, Google Podcast, Spotify nebo na www.ecclesiapodcast.cz.

První díl nabídne rozhovor s publicistou Milošem Doležalem. Faráře Josefa Toufara umučili komunisté před 73 lety. Doležala oslovil Toufarův příběh už v mládí. Mluvil s jeho příbuznými, farníky a dokonce i s těmi, kteří ho mučili a nakonec usmrtili. Historické podrobnosti a okolnosti jeho osudu shrnul v knize Jako bychom dnes zemřít měli. Poslouchejte v sobotu 15. dubna od 20.15 a v neděli 16. dubna od 16.55.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.