NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Kroměříž si letos připomene výročí vzniku města i zápis památek na seznam UNESCO

By Publikováno 21. 3. 2023 Aktuality, Památky

Rok 2023 je v Kroměříži plný významných výročí. Město si připomíná 760 svého trvání, Arcibiskupský zámek spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou 25 let od zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a také 350 let od založení historické zámecké obrazárny. V duchu oslav těchto a dalších významných výročí se ponese celá nadcházející turistická sezona.

„Naši předkové vybudovali nádherné město, na které jsme právem hrdí. Letošní rok je ideální příležitostí připomenout si odkaz řady aktivních lidí, kteří v Kroměříži žili. A také příležitostí k tomu, abychom ukázali návštěvníkům krásy našeho města a abychom pro obyvatele Kroměříže i pro turisty spolu s partnery připravili akce, které si společně užijeme,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Čtvrtstoletí zámku a zahrad na prestižním seznamu UNESCO připomene hned několik významných událostí. „Lidé se mohou těšit na zrekonstruovaný Sněmovní sál, který bude opět k vidění v celé své kráse. A otevřena bude také nově zrekonstruovaná zámecká obrazárna,“ popsal ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Jiří Uhlíř. Letošní novinkou bude i společná vstupenka do zámku a Květné zahrady, kterou spravuje státní organizace Národní památkový ústav.

Zámek otevře své brány už 31. března, kdy začne akce nazvaná Jaro na zámku, která potrvá do 1. května. V letním bytě arcibiskupa bude k vidění výstava lilií. Součástí prvního víkendu sezony bude minitrh cestovního ruchu a poutních míst v návštěvnickém centru zámku. Velkou událostí bude koncert 30. května, kdy se ve Sněmovním sále představí seskupení Concentus Musicus Wien. Na programu bude Symfonie č. 3 Eroica Ludwiga van Beethovena.

„Další velký koncert se na zámku uskuteční 25. října, kdy město se správou zámku připomene vystoupením vídeňských filharmoniků výročí 175 let od konání zasedání ústavodárného říšského sněmu rakouských národů. Byla to událost, která ovlivnila dějiny a zároveň do Kroměříže přivedla na přechodnou dobu nejvýznamnější osobnosti politického, kulturního a společenského života 19. století,“ připomněl radní Jiří Kašík, který má na radnici na starost kulturu a cestovní ruch.

Na zámku bude v květnu také slavnostně představena mince s motivem městské památkové rezervace, kterou vydává ve spolupráci s městem Česká národní banka. Ve znamení oslav letošních výročí se ponesou i další oblíbené akce – festival Hudba v zahradách a zámku, barokní slavnost Hortus Magicus nebo i podzimní přehlídka Den uniformovaných sborů. K výročí se uskuteční i výstavy pořádané Knihovnou Kroměřížska, Státním okresním archivem, Domem kultury i Muzeem Kroměřížska. Dům kultury oživí květnový Den dětí happeningem nazvaným 760 dětských dlaní.

„Návštěvníci Kroměříže mohou v červnu navštívit Víkend otevřených zahrad, muzikály v Podzámecké zahradě i výstavu Magie kresby, která potrvá až do 17. září. Na srpnový festival Hortus Magicus pak naváže v září klání historických kočárů – Mezinárodní soutěž tradičních zápřeží, a rok uzavřeme komentovanými prohlídkami nazvanými Advent na zámku,“ doplnil Uhlíř.

Ani v roce významných výročí Kroměřížané a návštěvníci města nepřijdou o oblíbené akce, z nichž některé letos poprvé nebude pořádat město, ale jeho příspěvková organizace Dům kultury v Kroměříži. „Jedná se o Vybarvený běh v červnu, letní Relaxační zónu, říjnový Den uniformovaných sborů a prosincové vánoční trhy. Kromě toho samozřejmě počítáme i s dalšími tradičními akcemi, jako jsou například v květnu Hanácký den a Den dětí, v červnu Den tance, letní koncerty na Velkém náměstí nebo srpnové krajské dožínky a mezinárodní festival vojenských hudeb,“ dodal Kašík.

Letošní oslavy symbolicky zahájil lednový Novoroční koncert Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín konaný v Domě kultury a uzavřít by je měla poslední den v roce silvestrovská oslava na Hanáckém náměstí. Více informací o chystaných akcích lze nalézt na internetových stránkách www.kromeriz.eu, www.zamek-kromeriz.cz a www.dk-kromeriz.cz a také na facebookových stránkách kroměřížské radnice a Domu kultury.

Jan Vondrášek, město Kroměříž