NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 20. do 26. března 2023

By Publikováno 20. 3. 2023 27 března, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Sto deset let od narození teologa, historika umění a dlouholetého vězně Josefa Zvěřiny oslovuje jeho myšlení a životní postoje další generace. Hosty pořadu Za 5 pět jsou profesor Tomáš Halík a režisér Miroslav Bambušek. Představiteli podzemní církve věnoval scénické představení, uvádí divadelní hru Zvěřinec a chystá celovečerní film. Nenechte si ujít v podcastových aplikacích a audioarchivu.

Dne 17. května 2023 to bude přesně 60 let od založení Krkonošského národního parku. A právě proto Krkonošský národní park neboli KRNAP bude tématem našeho pořadu Na stole je téma. Přímo v sídle této organizace ve Vrchlabí jsme natáčeli se třemi pracovníky tohoto národního parku a každý z nich nám přiblížil toto téma ze své pracovní pozice. Budou to postupně Michal Skalka – vedoucí pracoviště ekologické výchovy, dále Radek Drahný – tiskový mluvčí a vedoucí oddělení styku s veřejností a nakonec Jakub Kašpar – vedoucí odboru vnějších vztahů. Budeme mluvit nejen o historii KRNAPu, ale i o současných aktivitách pro veřejnost a také o akcích, které budou probíhat během celého jubilejního roku 2023. Poslouchejte v úterý 21. března od 9.00.

V Café Práh obsluhují lidé s duševním onemocněním, kteří se tak snaží začleňovat zpátky do chodu společnosti, především pracovního života. Navíc se v podniku v srdci Brna koná řada kulturních akcí, od hudebních přes divadelní až ke vzdělávacím. Kavárna funguje od roku 2005, na Proglasu ji představí její kulturní produkční Michal Šimíček v úterý 21. března od 20.15.

V březnu roku 973 bylo s největší pravděpodobností založeno pražské biskupství. Jak se dospělo k tomuto datu a proč je nejpravděpodobnější, když písemné důkazy chybí, to se dozvíte, když si poslechnete rozhovor s prof. Petrem Kubínem. Řeč bude i o dalších zajímavostech spojených s tímto výročím. Christianizaci Evropy nebo o prvních biskupech. Dětmarovi a sv. Vojtěchovi. Poslouchejte Radioreport ve čtvrtek 23. března od 20.15.

Světlo je život, světlo je naděje… ale je tomu tak za všech okolností? Švédský vědec Johan Eklöf zkoumá, jak umělé osvětlení a světelný smog ovlivňují přirozené biorytmy fauny, flóry i člověka. Rovněž poukazuje na to, jak důležitá je pro život tma a proč bychom si ji měli chránit, a ne se jí bát. Autor je zoolog, avšak na dosud opomíjený problém nadměrného využívání umělého osvětlení se dívá rovněž z pohledu kulturní historie, ekologie a filozofie. Posluchačům knihu Manifest za tmu představí odpovědná redaktorka Nakladatelství Host Eva Kecková v Knihovničce v sobotu 25. března od 13.30.

Další díl měsíčníku Soaré přiblíží v neděli 26. března od 21.15 rozsáhlou symfonickou tvorbu klasicistního skladatele Josepha Haydna. Krátké hudební ukázky doplní zajímavosti ohledně hudební řeči autora. Zastavíme se i u pozoruhodných názvů jednotlivých symfonií.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.