NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Sezónu v Arcibiskupském paláci otevře výstava o arcibiskupu Matochovi

Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Památky
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

Zaujala vás osobnost arcibiskupa Josefa Karla Matochy a rádi byste se seznámili s jeho nelehkým osudem pastýře v novodobé době temna? Chcete se dozvědět více informací k pohnuté době 50. a 60. let minulého století, jaké události jí předcházely a co následovalo? Zajímá vás, jestli měl komunistický režim cílený a podrobný plán k likvidaci katolické církve, nebo se jen řídil marxistickým dogmatem: náboženství – opium lidstva? Pak je tato výstava určena právě pro vás.

Výstava „Arcibiskup Matocha: Přísně tajné“ je zaměřena zvláště na období internace J. K. Matochy v Arcibiskupském paláci v Olomouci v letech 1950–1961. Dozvíte se například, jak v internaci žil, co mohl mít u sebe, kdo a za jakých podmínek ho směl navštívit nebo jaká příkoří mu StB činila. Zveřejněny budou mimo jiné autentické záznamy StB o sledování, odposleších, výsleších a vynucených přiznáních. Výstava představí nejen období po únorovém komunistickém převratu, ale zaměří se na období tomu předcházející a následující, mapující vývoj vztahu státu k církvi a širší kontext událostí a osudů dalších významných osobností, zvláště Matochova prvního generálního vikáře biskupa Stanislava Zely.

Návštěvníci uvidí kromě samotných dokumentů také osobní předměty, které měl arcibiskup po dobu internace ve své pracovně, dále předměty ze sbírek Arcibiskupství olomouckého, které jsou spojeny s jeho osobou a dobové fotografie. Pohnutou atmosféru nelehké doby dokreslí audiozáznamy, které výstavu doprovodí, například „Biskup vyznavač“ načtený Hanou Maciuchovou (vydavatel: Petarda Production a. s.), nebo také dokument Českého rozhlasu Plus.

V průběhu výstavy je plánováno několik komentovaných prohlídek, termíny budou upřesněny na webu a facebooku Arcibiskupského paláce. Výstava se koná u příležitosti výročí narození, biskupského svěcení a intronizace arcibiskupa Josefa Karla Matochy. Nabízí možnost blízkého setkání s nelehkou a krutou dobou, v níž byla církev státem perzekuována. Zahájí ji vernisáž ve středu 5. dubna od 17.00 a otevřena bude do 11. června 2023.