NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Zpřístupnění středověké kuchyně na Velehradě získalo další ocenění

By Publikováno 9. 3. 2023 20 dubna, 2023 Aktuality, Památky

Jako významný počin v cestovním ruchu ocenila Centrála cestovního ruchu Východní Moravy objev a zpřístupnění středověké černé kuchyně v prostorách bývalého kláštera na Velehradě – projekt, za který již dříve olomouckému arcibiskupství udělil cenu také Národní památkový ústav.

Předání ceny proběhlo ve čtvrtek 2. března 2023 v Interhotelu Zlín u příležitosti konference „Cestovní ruch ve Zlínském kraji“, které se zúčastnilo více než 120 profesionálů, zástupců organizací a médií. Vedle rekonstrukce středověké kuchyně ocenili pořadatelé i dalších 16 nejvýznamnějších počinů v turistickém ruchu, které vznikly nebo byly dokončeny v posledních třech letech a dlouhodobě rozšiřují nabídku cílů cestovního ruchu v kraji.

Během revitalizace části prostor barokního kláštera na Velehradě, ve kterých se v současné době nachází gymnázium, našli archeologové pozůstatky středověkých stavebních konstrukcí. Ty odkazují k původnímu cisterciáckému klášteru z druhé poloviny 13. století. Prvotní záměr předpokládal rekonstrukci kuchyně gymnázia, vytvoření jejího zázemí a nové využití suterénních prostor pro provozní a technické účely. S ohledem na unikátní archeologické objevy se ale arcibiskupství rozhodlo původní záměr přehodnotit. Zvláště odkryv základů a kamenných patek cisterciácké kuchyně znamenal vážnou kolizi s původním projektem. Díky velkému úsilí nominovaných a podpoře vlastníka mohlo dojít k náročným změnám probíhající stavby, byl upraven projekt a také dotační titul IROP. Revidovaný projekt umožnil vybudovat v suterénních prostorách prohlídkovou trasu seznamující veřejnost se stavebním vývojem kláštera. Návštěvníkům se trasa otevře už v letošní turistické sezóně.

S využitím informací a fotografie z webu Centrály cestovního ruchu Východní Moravy