NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

V březnu papež vybízí k modlitbě za oběti zneužívání v církvi

By Publikováno 3. 3. 2023 Aktuality, Ochrana nezletilých

Celosvětová síť modlitby s papežem (Apoštolát modlitby) dnes zveřejnila videoposelství Svatého otce, kterým doprovází březnový modlitební úmysl, věnovaný obětem zneužívání v církvi. Modleme se za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve: kéž v církvi samotné najdou konkrétní odpověď na svou bolest a utrpení, vyzývá papež František.

Papežovo video, přeložené do 23 jazyků a vysílané ve 114 zemích, bylo od roku 2016 na všech vatikánských sociálních sítích zhlédnuto více než 189 milionkrát. Celosvětová modlitební síť je papežské dílo, jehož posláním je mobilizovat katolíky prostřednictvím modlitby a akce tváří v tvář výzvám lidstva a poslání církve. Březnové video připravil Hermes Mangialardo, italský umělec v oblasti digitální animace. Se Světovou sítí modlitby papeže spolupracoval již na videu z února 2021 věnovaného ženám, které se staly oběťmi násilí.

Slova Svatého Otce přinášíme v plném znění:

„Tváří v tvář zneužívání, zejména zneužívání ze strany členů církve, nestačí jen prosit o odpuštění.

Prosba o odpuštění je nutná, ale nestačí. Prosba o odpuštění vůči obětem je dobrá, ale jsou to ony, kdo musí být „v centru“ všeho dění.

Jejich bolest a psychická újma se může začít hojit, pokud najdou odpovědi: konkrétní činy, které napraví hrůzy, jež prožily, a zabrání tomu, aby se opakovaly.

Církev se nemůže snažit skrývat tragédii zneužívání, ať už jakéhokoli druhu. Nemělo by se skrývat ani zneužívání v rodinách, klubech a jiných typech institucí.

Církev musí být příkladem, který je pomůže řešit a vynést na světlo, a to jak ve společnosti, tak v rodinách.

Právě církev musí nabízet bezpečný prostor, kde bude obětem naslouchat, psychicky je doprovázet a chránit.

Modleme se za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve: kéž v církvi samotné najdou konkrétní odpověď na svou bolest a utrpení“.

Zdroj: www.cirkev.cz