NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Charitní pracovníci po návratu z Ukrajiny: Vděčnost je pro nás potvrzením důležitosti i motivací k další pomoci

By Publikováno 23. 2. 2023 30 března, 2023 Aktuality, Charita

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) hned od prvních dnů po zahájení válečného konfliktu na Ukrajině komunikovala se svými dlouhodobými partnery na Ukrajině a spolu se sítí místních Charit v rámci Arcidiecéze olomoucké započala konkrétní aktivity humanitární pomoci. Na Ukrajině minulý týden jednala s řadou charitních partnerů o dalším pokračování pomoci. Dosavadní aktivity v podpoře Ukrajiny jsou tamními organizacemi hodnoceny jako velmi užitečné a prospěšné. Pozitivním hodnocením je také velká finanční podpora ze strany dárců v ČR. V pomoci Ukrajině tady i tam budeme dále pokračovat.

Během minulého týdne proběhla monitorovací cesta po Ukrajině. Dva týmy pracovníků ACHO navštívily alespoň některé partnerské organizace Charity, které se na Ukrajině věnují pomoci lidem postiženým probíhající válkou. „Mohlo by se to zdát pochopitelné, ale stejně mě ohromilo obrovské nasazení a energie, se kterou lidé v Charitách na Ukrajině pracují, a to si nemyslím, že my bychom tady lenošili. Je to ale neporovnatelné,“ sdělil po návratu nejsilnější zážitek ředitel ACHO Václav Keprt. „Charita na Ukrajině za ten rok obrovsky vyrostla. Nemyslím jen počtem pracovníků, který je i pětinásobný, ale také množstvím úkolů, kvalitou práce, její organizací, počtem klientů a objemem pomoci. Ty organizace se staly spolehlivými a důležitými partnery pro státní a regionální správu. Charita na Ukrajině je jedna z nejlépe fungujících organizací.“

Dle Václava Keprta byla všude vnímatelná veliká vděčnost za podporu, které se z ACHO partnerům dostalo. „Oni jsou dojatí, že na nich někomu v České republice tolik záleží. Jsou vděčni za veškerou pomoc. Pořád za vše děkují. Mile překvapení byli z toho, že jsme tam za nimi nyní osobně přijeli, vyslechli je, sdíleli jejich trápení a vážně se jich ptali co budou potřebovat dál. Bylo to opravdu dojemné“ vysvětluje Keprt. „Ano, člověk se v nouzi vždy nějak uskrovní, ale zažili jsme několik leteckých poplachů, silně emotivní bylo navštívení hřbitovů, viděli jsme těžké životní podmínky některých lidí. Tváří v tvář té hrůze si uvědomíte, jak je pro Ukrajinu důležité být nejen pro ně, ale být s nimi. Je to obtížně sdělitelné,“ uzavírá ředitel ACHO.

Mezi ACHO a partnery probíhá dlouhodobá spolupráce a komunikace. Právě realizovaná cesta měla také za cíl potvrdit si stávající a zjišťovat další skutečné potřeby. „Posíláme jim proto to, co skutečně potřebují a ne to, o čem si jen myslíme, že potřebují,“ doplňuje Václav Keprt. Nejvýznamnější navštívená místa a sídla partnerů se váží k městům: Lvov, Lopatyn, Ternopil, Berežany, Bortnyky, Kolomyja, Záporoží, Dnipro, Kamjanske, Charkov, Poltava, Kyjev, Irpiň, Buča a další.

Naše pomoc Ukrajině ani po roce nijak nezpomaluje a pokračuje dál. „Naším velkým závazkem je kontinuita pomoci, byť se její náplň může a určitě i bude časem měnit dle aktuálních potřeb,“ sděluje Václav Keprt.

Výročí není nějakým praktickým předělem v naší podpoře. Naši partneři dál potřebují být připraveni a dobře zvládat problémy týkající se výpadků elektřiny. Již je v přípravě další zásilka 230 elektrických generátorů. Probíhá kontrolní proces, kdy je každý jeden generátor vybalen, vyzkoušen, zkontrolována olejová náplň. Vezeme na Ukrajinu zboží, o kterém víme, že funguje. Ve výrobě jsou také další nafukovací velkokapacitní stany, které se v poslední době velmi osvědčili. „Viděli jsme to v praxi. Jde o mobilní, velmi rychle postavitelné přístřeší, které může během hodiny plně sloužit tam, kde je potřeba,“ vysvětluje Václav Keprt. Žádanými materiálními komoditami jsou trvanlivé potraviny, konzervy, pleny a další hygienické potřeby. I v tomto budeme v následujících týdnech činit praktické kroky k jejich zajištění.

Nebude polevovat ani pomoc uprchlíkům zde. Naše poradna dál funguje a zájemcům poskytuje informace o pobytu v České republice, o zaměstnání, sociálních službách a zabezpečení, vzdělání, akcích v Olomouci. Pomáháme s vyplňováním úředních formulářů, asistencí pří jednání na úřadech, u lékaře, v zaměstnání aj. Poskytujeme pomoc formou tlumočení (osobně, ale i přes telefon, či prostřednictvím e-mailu).

Marek Navrátil, tiskové oddělení ACHO

Podrobnější informace o dosavadní pomoci