NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

V olomouckém kostele Panny Marie Sněžné bude představena postní umělecká intervence Dagmar Havlíčkové

By Publikováno 21. 2. 2023 Aktuality

Již 22. února 2023 oslaví v kostele Panny Marie Sněžné v Olomouci Popeleční středu studentskou bohoslužbou v 19.00 v kostele Panny Marie Sněžné a na prahu postní doby budou všichni věřící označeni popelem, symbolem pokání a obrácení. Akademická farnost Olomouc při té příležitosti již popáté pozvala do prostoru kostela současného umělce, aby se zhostil již tradiční postní umělecké intervence.

Autorkou letošního díla je kreslířka a textilní výtvarnice Dagmar Havlíčková. Do sakrálního prostoru vstupuje s rozměrnými duchovními kresbami pod názvem Modlitby.

Vernisáž intervence se bude konat po liturgii Popeleční středy, tedy přibližně ve 20.30. Dílo pak bude pak v tomto mariánském kostele k vidění až do konce postní doby. Prostřednictvím tohoto nepřehlédnutelného uměleckého artefaktu nás autorka zve k rozjímání a modlitbě.

Dagmar Havlíčková svá díla nekreslí, ale píše. Denně sedá k papíru a černou či barevnou tuší píše věty modliteb, umisťuje je v řadách a sloupcích, vrství je a překrývá. Dává tak vzniknout většinou náhodným ornamentům a obrazcům. Na jedné takové kresbě pak autorka pracuje desítky hodin nebo dokonce i měsíce.

Akademická farnost Olomouc pořádá umělecké intervence ve svém chrámu od roku 2019. V uplynulých letech spolupracovala s malíři Patrikem Háblem a Janem Jemelkou nebo se sochaři Robertem Bučkem a Janem Ambrůzem.

Dagmar Havlíčková (*1961) je kreslířka a textilní výtvarnice. V letech 1977–1980 absolvovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně. V roce 2000 studovala krátce na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, v letech 2002–2007 pak teologii na Pravoslavné teologické fakultě Prešovské univerzity v Prešově. Od roku 2011 působí na pozici kustodky v Muzeu umění Olomouc.

Justina Šustková, akademická farnost Olomouc