NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Skončila první část Evropského synodálního setkání

By Publikováno 10. 2. 2023 Aktuality, Synoda

První část Evropského synodálního setkání, které se konalo v Praze od 5. do 12. února 2023, skončila. Jednalo se o čtyři dny intenzivních prací, ale také společných mší svatých a modliteb, ve kterých účastníci pamatovali na Ukrajinu, na oběti zemětřesení v Turecku a Sýrii či na jednotu křesťanů.

Během pracovního zasedání delegáti postupně představovali 39 národních zpráv k otázkám dokumentu pro kontinentální etapu synody a následně, rozdělení do 13 skupin, pokračovali v reflexi „o intuicích, které rezonují, napětích a rozdílech, prioritách a výzvách, které je třeba sdílet s ostatními církvemi.“

K delegátům v Praze se připojilo ještě  270 účastníků online. Šlo o delegáty národních biskupských konferencí, kteří byli rozděleni do 12 skupin a výstupy své práce také přeložili plénu.

„Tématem našeho setkání je synodalita a myslím, že jsme zakusili plody vzájemného naslouchání s ostatními. Zakusili jsme, že jsme rodina, církev, laici, muži a ženy, zasvěcené osoby a biskupové. A zažili jsme, co je to rodina na evropské úrovni,“ uvedl ve své závěrečné řeči arcibiskup Gintaras Grušas, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE).

Redakční výbor předložil  shromáždění návrh finálního dokumentu, který nebyl předem připravován, ale vznikal postupně až v průběhu setkání. Jedná o dokument „prozatímní“, který ještě bude předmětem několika  změn a bude redakční upraven. Následně se rozešle všem účastníkům k případné další revizi, a až poté se předá generálnímu sekretariátu Synody.

Mezi závěry dokumentu mimo jiné stojí že je potřeba prohloubit teologii synodality a teologii formace v synodalitě. Jedním z návrhů také je, aby se podobné setkání, na němž by se sešli biskupové a laici, konalo pravidelně, alespoň jednou za deset let.

Od zítřka až do 12. února budou ještě jednat v Praze  předsedové biskupských konferencí zemí Evropy, kteří budou také tento dokument reflektovat.

Zdroj: www.cirkev.cz
(foto Jana Podhorská)