NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

„Jedinečné ztvárnění víry v Boha a manželské věrnosti,“ zve biskup Hrdlička k návštěvě opery

By Publikováno 8. 2. 2023 Aktuality, Hudba

V operním programu Moravského divadla v Olomouci je v nadcházejících týdnech možné zhlédnout operu Ludwiga van Beethovena Fidelio. K návštěvě tohoto inspirujícího a výjimečného díla o síle lásky a boje za osvobození vybízí všechny věřící biskup Josef Hrdlička.

„Tuto operu jsem v životě viděl několikrát v různém provedení a dal jsem zcela za pravdu slovům Leonarda Bernsteina, významného skladatele, dirigenta a propagátora vážné hudby, kterými se o ní v cyklu světového televizního vysílání o hudbě vyjádřil. Řekl tehdy, že bychom těžko našli operní dílo, ve kterém by se tak silně vyjadřovala hodnota víry v Boha a manželské věrnosti, jako právě v opeře Fidelio. Bernstein také poznamenal, že toto dílo se dnes jen zřídka uvádí, protože trend konzumní doby se odklání od víry v Boha i od hodnoty manželské věrnosti,“ říká olomoucký emeritní pomocný biskup.

Popisuje, že děj se odehrává ve vězení, kde tyranský vládce vězní a likviduje lidi, kteří tak trpí za základní práva lidské svobody. Mezi vězni je i statečný Florestan. „V překrásné árii zpívá o lásce ke své ženě Leonoře i o víře v Boha a odevzdanosti do jeho vůle. Tyran Pizzaro se Florestana chystá zavraždit. Leonora v převlečení za chlapce, žalářníkova pomocníka, proniká do vězeňské pevnosti, aby se pokusila manžela zachránit. Vypjatý, Beethovenem geniálně zpracovaný děj nakonec končí vítězstvím dobra,“ vypráví biskup Hrdlička a dodává: „Vždy to pro mne byl zážitek, který by mohl být i pro naše křesťanské manžele jedinečný a nezapomenutelný.“

Upozorňuje dále, že toto veledílo má vztah také k Olomouci. „Beethoven sám vytvořil i klavírní výtah opery, věnovaný olomouckému arcibiskupovi a kardinálovi Rudolfu Janovi, svému žáku a velkému příteli, což bychom v Olomouci měli zvlášť mít na paměti,“ říká biskup Hrdlička s posteskem, že zájem veřejnosti o účast na představení by měl být větší. „Chtěl bych našim rodinám doporučit návštěvu této opery. Poslední dvě představení se konají v neděli 26. února od 16.00 a tzv. derniéra, tedy poslední provedení, ve středu 8. března od 19.00,“ uzavírá.

Více informací o operním představení i s možností zakoupit si vstupenky viz web Moravského divadla Olomouc.

(snímek z představení: Moravské divadlo Olomouc)