NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 30. ledna do 5. února 2023

By Publikováno 30. 1. 2023 5 února, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Studentský dokument MUNI o pěstounské péči na přechodnou dobu a debata s autorem Vilémem Brandou. Dílo zachycuje životy dvou pěstounských rodin na přechodnou dobu a přibližuje jejich neobyčejné životní situace během péče o svěřené děti. Snímek získal Cenu Arnošta Heinricha za rok 2022, udělovanou společně Syndikátem novinářů a Katedrou mediálních studií a žurnalistiky FSS MUNI. S oceněným autorem dokumentu debatuje Jan Hanák v pořadu GenZ v pondělí 30. ledna od 22.00.

V pátém dílu seriálu Roztroušená inspirace se s námi podělí o svůj příběh další z řady pacientů Domova sv. Josefa v Žirči, paní Soňa Procházková. Domov sv. Josefa je jedinou léčebnou specializující se na roztroušenou sklerózu v naší republice. Celý tento cyklus pořadů věnujeme právě této obávané nemoci, avšak z trochu jiného úhlu pohledu, z pohledu klientů domova v Žirči. Poslouchejte v pondělí 31. ledna od 20.15. Předchozí díly najdete v audioarchivu Proglasu.

V povídkové trilogii Golet v údolí se Ivan Olbracht inspiroval životem chudých a nábožensky velmi horlivých Židů z Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa. Do těchto končin se autor ve třicátých letech minulého století často vracel – kromě slavného Nikoly Šuhaje loupežníka vytěžil z výborné znalosti života a zvyků obyvatel Zakarpatí také různé povídky a novelu O smutných očích Hany Karadžičové, kterou vám nabízíme k poslechu v podání Jiřího Valůška a Kristíny Kubačkové a ve zvukové režii Jana Novotného. Příběh chudé, krásné a po svobodě toužící Hanele Šafarové ze židovské osady Polana mistrovsky vystihuje nesmiřitelný konflikt mezi tisíciletou povinností poslouchat rodinu a dodržet tradici a náboženské předpisy a mezi touhou volit způsob života a lásku podle vlastního výběru. Dnes víme, že po starobylých židovských štetlech a jejich zbožných obyvatelích nezbyla na Podkarpatské Rusi kromě několika zapadlých hřbitůvků ani stopa a během holocaustu byla vyvražděna drtivá většina československých Židů. Jejich památce chceme věnovat tento cyklus Čtení na pokračování od 30. ledna. Každý všední den v 11.00 a ve 21.30.

Po čtyřech letech proběhnou letos Světové dny mládeže. Setkání mladých lidí s papežem. Hostitelskou zemí bude Portugalsko a hlavní město Lisabon. Do kdy by se měli mladí lidé přihlásit? Co je na setkání čeká? To jsou jen některé z otázek, které položím našim hostům. Za spolupráci na pořadu děkuji i kolegům Janě Rambouskové a Mikuláši Vochozkovi, kteří k mikrofonu pozvali účastníky již proběhlých setkání. Poslouchejte pořad Na stole je téma v pátek 3. února od 9.00.

O síle a moci slov, a také o poezii Josefa Javory (1934–2002), budeme hovořit s básníkovým synem a knězem Marcelem Javorou ve čtvrtém vydání měsíčníku Pěna dní. Zastavte se spolu s námi v neděli 5. února od 13.30 a v podcastových aplikacích. Připravuje Jan Novotný.

Muzikantský i zpěvácký rod Bruštíků z obce Strání pod Javořinou je lidové písni oddaný už v několikáté generaci: bratři hrající v Cimbálové muzice Strýci doprovázeli mj. výjimečnou straňanskou zpěvačku Vlastu Grycovou, generace starších potomků hraje v muzice Mladí Bruštíci a nejmladší talent Natálie už zpívá a hraje jako dětská sólistka BROLNu. Více se dozvíte ve Folklorním okénku ve středu 1. února od 16.00.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.