NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Salesiáni si připomínají výročí „Staříčka“ P. Ignáce Stuchlého

By Publikováno 17. 1. 2023 Aktuality

P. Ignác Stuchlý byl pro české salesiány klíčovou postavou, protože díky němu dnes působí v České republice. Dnes 17. ledna si připomínáme rovných 70 let od jeho úmrtí.

Pocházel ze Slezska, narodil se v roce 1869 v obci Boleslav, která po druhé světové válce připadla Polsku. Toužil stát se jezuitou, ale pak mu jeho duchovní vůdce poradil, aby vstoupil do řádu salesiánů. Studoval teologii v Olomouci a později i v Itálii nedaleko Turína, kolébky salesiánského řádu. Na kněze byl vysvěcený v roce 1901. Po příchodu k salesiánům působil nejprve v Lublani, tehdy přináležející Rakousku-Uhersku, poté v Perose v Itálii. Zde se v té době formovali i další čeští a moravští salesiáni, mimo jiné také Štěpán Trochta, pozdější litoměřický biskup (1947-1974). Právě díky P. Stuchlému byli salesiáni přivedeni do Československa, když v roce 1927 založil jejich první řádový dům ve Fryštáku u Zlína. V dalších letech se pak zasloužil o vznik i dalších salesiánských center v Praze, Brně, Ostravě či Pardubicích). V roce 1935 pak stanul v čele samostatné salesiánské provincie v Československu jako její inspektor. Po záboru klášterů komunistickou státní mocí v dubnu 1950 ho zastihl upoutaného na lůžko, protože krátce předtím utrpěl mozkovou mrtvici. Poslední tři roky života strávil pod dozorem v domově důchodců v nedalekém Lukově. Další záchvat mrtvice byl pro něj už fatální, zemřel na jeho následky právě před 70 lety, 17. ledna 1953. Bylo mu 83 let.

V současnosti běží jeho beatifikační proces, v roce 2020 ho papež František prohlásil ctihodným a vatikánská Kongregace pro blahořečení a svatořečení uznala jeho heroické ctnosti, což je právě nutný předstupeň beatifikace.

Zdroj: www.cirkev.cz