NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 9. do 15. ledna 2023

By Publikováno 9. 1. 2023 15 ledna, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Papež Benedikt XVI., občanským jménem Joseph Ratzinger, se zapsal ho historie svým nečekaným rozhodnutím odstoupit ze svého úřadu v osmém roce svého pontifikátu, v únoru roku 2013. Nebude to ovšem jediná stopa, kterou v dějinách zanechá. Léta před svým zvolením 265. papežem byl v povědomí i jako prefekt tehdejší Kongregace pro nauku víry a svými teologickými díly. Právě na tuto oblast se zaměří pořad Na stole je téma v pondělí 9. ledna od 9.00. Hostem bude je Pavel Frývaldský, kněz plzeňské diecéze a univerzitní pedagog, zaměřující se na teologickou oblast christologie, trinitární teologie a i dílo papeže Ratzingera.

Studentský dokument MUNI a debata s autorkou Annou Janoškovou, která se vydala nejen za svou babičkou na česko-slovenské karpatské pomezí, ale skrze ni i k historii rozdělení Československa, přinejmenším tamější optikou vnímanému jako násilnému, nechtěnému, rozhodnutému „o nás bez nás“. Připravil Jan Hanák. Generace nejmladších dospělých bezpochyby není jednolitá, přesto je tou, která začíná utvářet náš svět, ať se to někomu líbí, či ne. Se svými pohledy, svou vnímavostí, citlivostí a snad i křehkostí. Nesouhlasíte? Nemusíte. Jen poslouchejte. Ať víte. Poslouchejte podcast GenZ v pondělí 9. ledna od 22.00.

S režisérem Vladimírem Morávkem a herečkou Evou Vrbkovou o novém filmu inspirovaném slavným českým muzikálem Balada pro banditu. Jak moc spolu souvisí a proč legendu o Nikolovi Šuhajovi zpracoval režisér jako road movie z ukrajinské Koločavy? Více se dozvíte ve středu 11. ledna od 9.00 z pořadu Na stole je téma.

Centrum pro rodinu jako pastorační centrum ostravsko-opavské diecéze vzniklo v listopadu 1999 a angažuje se na poli rodinné, manželské a sociální problematiky. Úzce spolupracuje s neziskovou organizací Centrum pro rodinu a sociální péči z. s., která byla v Ostravě založena v dubnu 1993. Jejím posláním je podporovat manželství, rodinu a mezilidské vztahy na základě křesťanských hodnot. Podpora se uskutečňuje prostřednictvím Střediska Rodina a Střediska Výzva. V sídle organizace na Syllabově ulici ve Vítkovicích natáčel redaktor Antonín Žolnerčík. Radioreport uslyšíte ve středu 11. ledna od 20.15.

Tomáš Liška, kontrabasový univerzál; jazzovým fanouškům je znám nejen z rozličných souborů jako sideman nebo jeden z iniciátorů projektu Fragile Bliss, ale především jako vůdčí osobnost mezinárodní sestavy Invisible World. Příznivcům bluegrassu je znám jako jeden z pilířů kapely Roberta Křesťana Druhá tráva. Další výjimečnou muzikantskou osobnost pohybující se na křižovatkách hudebních žánrů představíme ve čtvrtek 12. ledna od 16.00 v pořadu Čaj do páté.

Manželé klavíristka Jitka Čechová a violoncellista Jan Páleníček budou po třinácti letech opět hosty pořadu Oktáva. Svůj život spojili s činností v jednom z nejvýznamnějších českých komorních souborů: Smetanově triu. Posluchače seznámí s tím, co to znamená věnovat se hudbě s nejvyšším nasazením, kde čerpají stále novou uměleckou inspiraci a sílu. Nenechte si ujít Oktávu v pátek 13. ledna od 16.00. Zazní i hudební ukázky z jejich bohaté diskografie.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.