NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Vánoční rodinná pohoda není samozřejmostí, Charita se ji přesto snaží dopřát každému

By Publikováno 20. 12. 2022 Aktuality, Charita

Vánoce jsou svátky ve znamení setkávání, zdobení stromečku, ochutnávání cukroví a trávení volných chvilek po boku svých nejbližších. Takový program ale není samozřejmostí, a to zejména u osob, které nemají pevné zázemí a procházejí si těžkými životními situacemi. Protože každý by měl mít příležitost zažít příjemný Štědrý den a také nezůstat sám, snaží se Charita Olomouc každoročně zajistit pravou vánoční atmosféru lidem v nouzi.

Nízkoprahové služby střediska Samaritán pro lidi bez domova fungují i během Štědrého dne. Pracovníci centra se v prostorách jídelny denního centra postarají o pravou vánoční atmosféru. Kromě cukroví se návštěvníci mohou těšit i na hlavní jídlo. „Na slavnostní oběd budeme podávat smažený řízek s bramborovým salátem,“ prozrazuje Alexandr Dvořák, vedoucí střediska. Oběd bude možné sníst přímo v jídelně nízkoprahového centra či volně odnést s sebou. Klienti budou mít příležitost ochutnat různé druhy cukroví a zazpívat si tradiční koledy u vánočního stromku.

Vánoční svátky v Domově sv. Anežky

V Domově sv. Anežky probíhají přípravy na Štědrý den již během adventního období. „S klienty se setkáváme při takzvaných adventních setkáních, během kterých s našimi klienty mluví pastorační asistentka o adventu a životě svatých, společně vyrobí adventní věnec a 5. prosince se radují z mikulášské nadílky,“ popisuje Alžběta Kučerová, koordinátorka Domova sv. Anežky.

V období adventu pomáhají klienti zdobit vánoční stromky, péct cukroví a každý si také může napsat své přání. „Ve spolupráci s místní svatokupeckou farností a farníky se snažíme všechna vysněná přání našim klientům splnit,“ říká Kučerová. Na Štědrý den pak probíhá společný oběd, předávání dárků a zpívání koled během vánočního posezení s místním knězem.

Vánoce v Domově sv. Kosmy a Damiána

Přípravy na Vánoce probíhají s předstihem rovněž v Domově sv. Kosmy a Damiána. Dělá se velký vánoční úklid, který zahrnuje mytí oken a dekorování chodeb i pokojů. Peče se cukroví a vybírají se vánoční filmy, které se následně promítají na velkém plátně. „Jelikož napečené cukroví mizí rychlostí blesku, může se veřejnost podělit o své vzorky a přinést je v rámci sbírky vánočních balíčků na adresu Dobrodruhá, Wurmova 5, kde se nachází sběrné místo,“ přibližuje Alexandr Dvořák.

Předvánoční besídka a Štědrý den

Do Štědrého dne by pracovníci Domova sv. Kosmy a Damiána rádi uspořádali vánoční besídku. „Kolega se rozhodl, že svým zpěvem předá radost dál a společně s ubytovanými pilně nacvičuje zpívání koled,“ sděluje Alexandr Vrabček, koordinátor Domova sv. Kosmy a Damiána. Ten rovněž prozrazuje, že první vystoupení plánují na 24. prosince a zároveň doufají, že nebude poslední.

Na Štědrý den bude v obou azylových domech vládnout jako vždy domácí pohoda a jako sváteční jídlo se bude podávat řízek s bramborovým salátem. Nebudou chybět ani dárky pro všechny, kteří našli v domovech zázemí. O duchovní program v podobě bohoslužby slova se postará otec Vitásek a Richenza Buková. „Vánoce v mnohých z nás evokují vůni cukroví, rodinnou pohodu, sledování pohádek a vlídné slovo, tohoto všeho se budeme snažit dosáhnout i letos,“ uzavírá Vrabček.

Balíčky a cukroví pro lidi bez domova

Charita Olomouc vyhlásila 14. listopadu vánoční sbírku pro jednotlivce a rodiny ohrožené chudobou. Veřejnost přispěla darováním vhodných potravin a hygienických potřeb. Dary putovaly do vánočních balíčků pro jednotlivce a rodiny v nouzi, část darů je využita na zajištění štědrovečerní večeře v nízkoprahovém denním centru a azylových domech. Charita o Vánocích obdaruje balíčkem na 400 jednotlivců a rodin. Sbírka balíčků trvá do 21. prosincecukroví a ovoce pro štědrovečerní večeři je možné darovat až do 24. prosince. Sběrné místo se nachází v prodejně Dobrodruhá na Wurmově 5.

Eva Štefková, Patricie Macelová, Charita Olomouc
foto Ondřej Pokorný