NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Biskup Nuzík předá osobnostem veřejného života Betlémské světlo

By Publikováno 13. 12. 2022 18 prosince, 2022 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Olomouc – katedrála Mapa

Betlémské světlo, symbol míru a naděje, připutuje do Olomouce v sobotu 17. prosince 2022. Následujícího dne ho pak biskup Josef Nuzík při slavnostní bohoslužbě předá osobnostem veřejného života. Lidé si pro plamínek z Betléma mohou přijít do některého z olomouckých kostelů, distribuce bude probíhat i na mnoha dalších místech olomoucké arcidiecéze.

Plamínek z Betléma představující symbol míru putuje každoročně v předvánočním období letecky do Rakouska. Tam se na ekumenický obřad sjíždějí delegace skautů z celé Evropy, aby poselství v podobě plamínku v lucerně šířily dál do svých mateřských zemí. V České republice se Betlémského světla ujímají dobrovolní skautští kurýři, plamínek z Vídně přivezli v sobotu 10. prosince. Po železnici ho pak rozvážejí do všech koutů naší země.

Na území olomoucké arcidiecéze bude Betlémské světlo distribuováno v sobotu 17. prosince celkem devatenácti vlaky, a to jak na tazích hlavních, jako je např. trať Brno – Přerov – Bohumín nebo Břeclav – Přerov – Olomouc – Zábřeh, tak na tratích regionálních, např. z Olomouce do Šternberka, Uničova a Šumperka, v trojúhelníku Olomouc, Prostějov a Senice na Hané nebo z Kyjova přes Veselí nad Moravou, Uherské Hradiště a Uherský Brod do Bylnice.

Na sobotní rozvoz navazuje tradiční předávání Betlémského světla osobnostem veřejného života. V neděli 18. prosince skauti přinesou Betlémské světlo do olomoucké katedrály sv. Václava, kde ho při slavnostní mši svaté v 10.00 předají biskupu Josefu Nuzíkovi, od nějž ho spolu s vánočním poselstvím přijmou představitelé veřejného života.

Tradice Betlémského světla vznikla v Rakousku. Úplně poprvé plamínek přicestoval z Betléma v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu totality, kdy v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Podrobný rozpis všech vlakových spojů i další informace o Betlémském světle jsou k dispozici na stránkách www.betlemskesvetlo.cz.