NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Česko příští týden navštíví vedení evropských katolických biskupů i nekatolických církví

By Publikováno 1. 12. 2022 Aktuality

V rámci probíhajícího českého předsednictví v Radě EU navštíví 7.–8. prosince 2022 Prahu ekumenická delegace Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církvi (CEC).

Jejich členové se setkají s předsedou vlády Petrem Fialou, aby s ním prodiskutovali některé evropské otázky z pohledu církví v EU. Hlavními tématy rozhovoru by měla být situace v Evropě v souvislosti s válkou na Ukrajině, s ní spojená humanitární a uprchlická krize a také krize energetická. Zástupci církví EU navštíví také Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR a pohovoří se členy Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny.

Na konci října tohoto roku se už zástupci obou organizací setkali s českou velvyslankyní při EU Editou Hrdou, jíž odprezentovali společný dokument, v němž vyjadřují svá očekávání a perspektivy ohledně současného vývoje a politiky Evropské unie.

Prosincovou delegaci povedou předseda COMECE arcibiskup Jean-Claude Hollerich a prezident CEC rev. Christian Krieger. Na programu návštěvy České republiky je také setkání s vedením České biskupské konference, včetně pražského arcibiskupa Jana Graubnera, a Ekumenické rady církví, kterou bude zastupovat její generální sekretář Petr Jan Vinš.

COMECE oficiálně reprezentuje katolické biskupské konference členských zemí Evropské unie při orgánech EU. Zprostředkovává mezi nimi dialog a monitoruje unijní politiku a legislativu, zejména z pohledu sociální nauky katolické církve.

CEC v současnosti sdružuje 113 evropských církví protestantské, anglikánské a ortodoxní tradice. Organizace vznikla po 2. světové válce ve snaze podpořit mír a sblížení evropských zemí s odlišnými politickými, ekonomickými a společenskými systémy díky spolupráci jejich církví.

Zdroj: zpravy.cirkev.cz