NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Ukrajině bez proudu Charita pomůže dodávkou generátorů elektřiny

By Publikováno 18. 11. 2022 Aktuality, Charita

Kritická situace na Ukrajině způsobená agresí ruské armády, která soustavně ničí zařízení na výrobu a rozvod elektřiny, hrozí s přicházející zimou přerůst v humanitární katastrofu. Dlouhodobé výpadky elektřiny ohrožují životy zejména civilního obyvatelstva, a to napříč celou Ukrajinou. Na výzvu našich partnerských Charit na Ukrajině proto vyhlašujeme sbírku na pořízení generátorů k nouzové výrobě elektřiny. Prosíme veřejnost a firmy o finanční příspěvek na nákupy generátorů a jejich dopravu na Ukrajinu.

Útoky ruské armády jsou v posledních týdnech namířeny zejména na kritickou infrastrukturu ukrajinských měst. Úterní masivní raketové útoky způsobily výpadky elektřiny po celé Ukrajině. Ještě ve středu v poledne řada míst hlásila stav bez dodávek elektrické energie. Tato situace přímo ohrožuje životy běžných obyvatel, zejména však seniorů, dětí a chronicky nemocných.

Krizové situace se dají alespoň částečně řešit nouzovou výrobou elektřiny pomocí generátorů. S prosbou o jejich dodání se na Arcidiecézní charitu Olomouc (ACHO) obrátily partnerské Charity na Ukrajině.

Prosíme proto veřejnost, aby podpořila naši finanční sbírku na nákup a dopravu elektrocentrál pro Ukrajinu. Dary lze zasílat na bankovní účet číslo: 4030207 / 0100.

„Jménem trpících lidí prosíme naše spoluobčany o jakýkoli finanční dar. Obracíme se také na firmy ke sponzorství nákupu i silnějších typů generátorů, které mohou zabezpečit provoz menších či středních zařízení, škol a školek, domovů pro seniory nebo zdravotnických zařízení. Na Ukrajině smysluplně využijí jakoukoli kapacitu,“ řekl ke sbírce Václav Keprt, ředitel ACHO.

„Zkuste si představit, jak by matka s dětmi v městském bytě při příchodu zimy žila bez elektrické energie,“ vybízí ředitel ACHO. „Tyto situace jsou nyní bohužel každodenní realitou. Proto se jim musíme snažit pomoci překonat toto neskutečně těžké období. Generátory jsou nouzovým řešením, ale jde o zásadní pomoc. Tyto přístroje budou navíc potřeba dlouhodobě, protože plnohodnotná obnova infrastruktury je běh na dlouhou trať,“ dodal Václav Keprt.

Pokud lidé, zejména ve městech, nemají elektřinu, v domácnostech nefungují důležité elektrospotřebiče (sporáky, trouby, ledničky a pračky). Nelze zajistit informovanost pomocí televize a rádia. Není možné zabezpečovat dnes už neodmyslitelnou komunikaci pomoci mobilních telefonů, které není kde dobít. Bez elektřiny nemohou fungovat ordinace a lékařská zařízení, školy a školky, ale omezeny jsou také obchody, opravny, dílny, doprava a spousta dalších pro život neodmyslitelných služeb. Bez elektřiny se nedá dlouhodobě existovat, obzvláště ne ve městech a s přicházející zimou.

„Pokud ti lidé budou mít alespoň základní podmínky, aby mohli na Ukrajině zůstat, do určité míry se zmenší další možná migrační vlna. Pokud jim dokážeme pomoci přežít a zůstat doma, musíme to udělat, aby měla lidi na obnovu poničené země,“ doplnil závěrem Václav Keprt.

Marek Navrátil, tiskové oddělení ACHO