NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Charita Olomouc vyhlašuje vánoční sbírku. Pro lidi v nouzi připravuje na 400 vánočních balíčků

By Publikováno 15. 11. 2022 Aktuality, Charita

Charita vyhlašuje vánoční sbírku pro jednotlivce a rodiny ohrožené chudobou. Veřejnost prosí o přispění darováním vhodných potravin a hygienických potřeb. Dary poputují do vánočních balíčků pro jednotlivce a rodiny v nouzi, část darů bude věnována na zajištění štědrovečerní večeře v nízkoprahovém denním centru a azylových domech. Díky dárcům Charita o Vánocích obdaruje balíčkem na 400 jednotlivců a rodin. Sbírka balíčků potrvá do 21. prosince 2022, cukroví a ovoce pro štědrovečerní večeři je možné darovat až do 24. prosince. Sběrné místo se nachází v prodejně Dobrodruhá na Wurmově 5 a na infostánku v Galerii Šantovka.

Pan Josef přišel z důvodu exekuce o dům. Zpočátku využíval bydlení v azylových domech, avšak po prodělání opakované cévní mozkové příhody je trvale odkázán na pomoc druhé osoby. V Domově sv. Anežky, kde nalezl ubytování spojené s pečovatelskou službou, letos oslaví spolu s ostatními klienty své první Vánoce. Dárek ve formě vánočního balíčku s hygienou a potravinami tak pro něho bude prvním a jediným dárkem po velmi dlouhé době.

Trvanlivé potraviny, konzervy a paštiky

„Lidé ohrožení chudobou ocení především čaj, kávu, cukr, masové a rybí konzervy, paštiky, instantní polévky. Jako dárek jsou rovněž vhodné hygienické prostředky pro běžnou každodenní potřebu, jako jsou mýdla, sprchové gely, papírové kapesníky, ubrousky,“ uvedl Marek Šenkyřík, koordinátor Centra materiální pomoci Charity Olomouc. Pracovníci služeb uvítají balíčky, ale je možné darovat i jednotlivé produkty, které budou následně využity pro sestavení balíčků přímo v Charitě. Jen pro nízkoprahové centrum bude třeba přichystat na 180 kusů balíčků, 70 balíčků pro muže a ženy v azylovém domě a 80 balíčků pro Domov sv. Alžběty a Domov sv. Kosmy a Damiána.

Prací prášky pro rodiny s dětmi

Středisko pro rodiny a děti obdaruje potravinovými a hygienickými balíčky více než 40 rodin a matek samoživitelek. „Vícečetné rodiny s dětmi ocení zejména prací prášky. Vánoční balíčky s hygienou pro rodiny, které se ocitají v těžké finanční situaci, jsou přímou pomocí pro všechny členy domácnosti. Každá taková pomoc, která dokáže ušetřit pár korun v napjatém rozpočtu, může život jednotlivce nebo rodiny zkvalitnit, a to nejen o Vánocích,“ sdělila Petra Pavlíčková, vedoucí střediska Charity Olomouc.

Cukroví a ovoce na štědrovečerní stůl

Díky dárcům má Charita každoročně o Vánocích pro lidi bez domova k dispozici také vánoční cukroví. „Klientům nízkoprahového denního centra a azylových domů tak připravíme na Štědrý den nejen řízek s bramborovým salátem, ale i tradiční štědrovečerní stůl, na kterém nechybí cukroví a ovoce,“ přibližuje Dominik Vágai, koordinátor nízkoprahových služeb. V Domově sv. Anežky a sv. Kosmy a Damiána bude mít o Vánocích na 80 klientů společnou večeři. Každý klient také obdrží vánoční balíček s potravinami a základními hygienickými potřebami.

Sběrná místa: charitní obchod Dobrodruhá, Wurmova 5, otevírací doba pondělí až pátek 11.00–17.00 a infostánek v Galerii Šantovka.

Na zajištění štědrovečerní večeře pro lidi bez domova lze přispět finančně na číslo účtu 107-8921490207/100 (3702), na podporu rodinám s dětmi na číslo účtu 115-1405220217/0100 (6101).

Eva Štefková, Charita Olomouc