NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Při vzpomínce na válečné veterány převzala cenu Olomouckého kraje i kaplanka Vojenské nemocnice

By Publikováno 14. 11. 2022 Aktuality, Nemocní

U příležitosti dne veteránů přijala v pátek 11. listopadu 2022 medaili Olomouckého kraje z rukou hejtmana Josefa Suchánka nemocniční kaplanka Vojenské nemocnice na Klášterním Hradisku v Olomouci, sestra Anežka Zdenka Petříková z Kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje. Medaile je projevem ocenění její obětavé duchovní péče a dlouhodobého doprovázení válečných veteránů.

Den válečných veteránů každoročně oslavuje hrdiny, kteří neváhali nasadit vlastní život pro vlast. Památce padlých bojovníků se na ústředním hřbitově v Olomouci poklonili mj. hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a jeho náměstek Ivo Slavotínek. Významný den si pak zástupci kraje i města připomněli také na tradičním setkání v sále Klášterního Hradiska, kde hejtman poděkoval válečným veteránům za jejich službu a odhodlání chránit naši zemi.

A mezi oceněnými byla také sestra Anežka Zdenka Petříková SCM, která již jedenáct let působí ve Vojenské nemocnici Olomouc a věnuje se zde vysloužilým vojákům a jejich manželkám. „Velice často se sice narodili ve věřící rodině, ale víru během života a často i kvůli působení v armádě ztratili. Cestu k sobě ale vždycky najdeme. Teď například navštěvuji jeden manželský pár, oba sice v dětství a mládí přijali svátosti, ale o víru přišli. Tak si spolu povídáme o zahradě a prohlížíme si obrázky květin,“ popisuje sestra Anežka a dodává: „Právě v tom vlastně spočívá podstata mé služby. Nejsem tu, abych je obracela na víru, ale abych je doprovázela. Hezky to vyjádřila jedna pacientka, když prohlásila, že jim přináším radost do umírání,“ říká čerstvě oceněná nemocniční kaplanka.

Ve službě těm pacientům, kteří víru vyznávají a hlásí se k nějaké církvi nebo náboženství, pak podle svých slov naplňuje ještě jeden rozměr, spojený s posláním své řeholní kongregace. „Jako sestry sv. Cyrila a Metoděje zvláštním způsobem prožíváme úkol modlit se za jednotu křesťanů. Těší mě, když mohu sloužit lidem různých vyznání, a také tak naplňovat poslání našeho společenství.“

(podle informací biskupa Josefa Hrdličky a Olomouckého kraje)

Fotogalerie (zdroj: Olomoucký kraj)