NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 7. do 13. listopadu 2022

By Publikováno 7. 11. 2022 13 listopadu, 2022 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Studentský dokument Masarykovy univerzity o udržitelné módě a debata s autorkou Reginou Rieznerovou. Rychlá móda, kdy nakupujeme spoustu levného oblečení ve velkých obchodních řetězcích, patří k největším znečišťovatelům planety. A co je téma ekologické, je ruku v ruce téma sociální. Co s tím? Existuje cesta, jak naplnit lidskou touhu hezky vypadat a zároveň nepodléhat komerci a nevykořisťovat chudé, ať už lidi či životní prostředí? Více se dozvíte v týdeníku GenZ v pondělí 7. listopadu od 22.00.

Druhý Barvínek z Olomouce přinese reportáž z Noci vědců a spoustu rozhovorů o vědeckých metodách, které si mohou vyzkoušet i děti. Také nabídneme dvě metody, jak číst knížky a jak trénovat tvůrčí psaní. Všechno vysvětlíme a zároveň ukážeme, jak s těmito možnostmi pracujeme ve Sluchátku. A zamyslíme se i nad tím, jak se vlastně učíme, jaké to je někoho učit a co nám pomáhá. Nenechte si ujít v úterý 8. listopadu od 17.10.

Je výraz „skončil ve vězení“ češtinářský i obsahově správný? A co je vůbec cílem omezení na svobodě? O pomoci uvězněným i jejich rodinám hovoří Martin Holík se zástupkyní ředitelky Mezinárodního vězeňského společenství Žanetou Dvořáčkovou a s koordinátorkou dobrovolníků Blaženou Kotrsovou. Pořad Na stole je téma poslouchejte ve středu 9. listopadu od 9.00, nebo poté v audioarchivu a v podcastových aplikacích.

Soubor písní a tanců při VŠB – Technické univerzitě Ostrava byl založen v roce 1977 Marií Podešvovou a Annou Buroňovou. Hlásí se k odkazu akademické malířky Heleny Salichové, jejíž sběratelská činnost zachránila na Opavském Slezsku mnoho nenahraditelných hodnot lidového umění před zapomenutím. Antonín Žolnerčík hovoří s uměleckou vedoucí souboru Šárku Vojtkulákovou. Poslouchejte Folklorní okénko ve středu 9. listopadu od 16.00.

Hostem pořadu Oktáva je klavírista Jan Jiraský, který patří k našim vyhledávaným koncertním umělcům. Jiraský studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně v klavírní třídě prof. Aleny Vlasákové. Je laureátem mnoha mezinárodních soutěží. V současné době působí na JAMU jako pedagog a vede Katedru klavírní interpretace. Při svých sólových koncertech spolupracoval s významnými dirigenty a orchestry, vystoupil na mnoha mezinárodních hudebních festivalech. Realizoval také celou řadu nahrávek, dvě desky obsahují kompletní klavírní dílo Leoše Janáčka. Jaký je vztah Jana Jiraského k Janáčkově tvorbě, co ho potkalo na jeho umělecké cestě a co plánuje? To vše a mnohem více prozradí v rozhovoru moderovaném Štěpánem Graffem v pátek 11. listopadu od 16.00.

Kniha Adventní kúra pro duši přináší výklady liturgických čtení adventní doby. Text se stylizuje jako příručka léčebné kúry, na jejímž konci je duše člověka očištěná a připravená radovat se z Boží štědrosti, kterou o Vánocích slavíme. O adventním „rozbalování“ darů Božího slova si budeme povídat s autorkou knihy – biblistkou Annou Mátikovou v sobotu 13. listopadu od 13.30.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.