NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskupské lesy a statky vyzývají veřejnost ke sběru bukvic

By Publikováno 2. 11. 2022 8 prosince, 2022 Aktuality, Hospodaření

Kalamitní holiny po kůrovcové těžbě v okolí Vápenné na Jesenicku zalesňují lesníci druhově smíšenou skladbou s převahou bukových sazenic. Právě mladé buky si chtějí vypěstovat sami v lesní školce u Kroměříže, kterou rovněž provozují Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). S prosbou o pomoc se sběrem osiva se nyní lesníci obrací i k široké veřejnosti, kilogram bukvic vykoupí za více než dvě stě korun.

„Našim cílem je částečná soběstačnost v produkci sadebního materiálu, proto již třetím rokem provozujeme lesní školku na polesí Kroměříž, kde kromě buků pěstujeme především dubové sazenice určené do lužních lesů v okolí Kroměříže. Vždy se musí jednat o geneticky vhodné osivo s jasným původem, abychom měli jistotu, že zde sazenice budou prospívat,“ vysvětluje jednatel ALSOL Arnošt Buček.

Lesní školka produkuje sazenice i na další polesí ve správě ALSOL, mimo jiné i pro lokality nejvíce postižené kůrovcovou kalamitou na Jesenicku.

„Například na polesí Vápenná máme genovou základnu buku. Právě z těchto zdrojů chceme vypěstovat další generace odolných sazenic, proto bychom sběr osiva rádi směřovali do těchto porostů,“ upřesňuje Petr Dvořák z ALSOL, který má sběr osiva na polesí Vápenná na starosti a zároveň dodává: „Zájemci o sběr osiva mě mohou kontaktovat e-mailem či telefonicky a po domluvě mohou vyrazit do vybraných lokalit. Za sběr kilogramu bukvic nabízíme 215 korun.“

Lesníci předpokládají, že v příštím roce vypěstují v lesní školce více než 130 tisíc kusů sazenic, které pomohou obnovit lesy na Kroměřížsku i Jesenicku. K výsevu využívají moderní secí zařízení, péči o sazenice však i nadále zastane lidská ruka.

Zdroj: alsol.cz