NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 31. října do 6. listopadu 2022

By Publikováno 31. 10. 2022 6 listopadu, 2022 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Ve třetím dílu seriálu Roztroušená inspirace vystoupí se svým příběhem další z řady pacientů Domova sv. Josefa v Žirči, a to pan Martin Košťál. Domov sv. Josefa je jedinou léčebnou specializující se na roztroušenou sklerózu v naší republice. Předchozí části si můžete poslechnout v audioarchivu na www.proglas.cz.

Hana Píšová – spoluzakladatelka Nadačního fondu pro předčasně narozené děti a jejich rodiny. V pořadu Na stole je téma budeme hovořit o předčasně narozených dětech. Těch, které se povedlo zachránit, i těch které zemřely. Našimi hosty budou Rita Kramerová – psychoterapeutka, zakladatelka stránek Vzkaz do nebe – a Hana Píšová – spoluzakladatelka Nadačního fondu pro předčasně narozené děti a jejich rodiny. Pozveme vás i na mši ke Světovému dni předčasně narozených dětí. Poslouchejte 1. listopadu od 9.00.

O smutku a zármutku, o tom, jak prožívat úmrtí svých milých, jak se s nimi rozloučit, jak se učit žít bez nich, a také o mnohém dalším si s paní Evou Balcarovou bude povídat Daniel Ženatý. Eva Balcarová se věnuje tématu důstojného truchlení a péčí o pozůstalé. Vystudovala sociální práci a pedagogiku v Německu. Při zaměstnání absolvovala kurzy, které spojovalo doprovázení lidí v těžkých životních situacích, například kurz doprovázení v mimořádných situacích, kurz pro lidi v psycho-spirituální krizi. Nedávno dokončila v Mnichově Große Zertifikation für Trauerbegleitung, a stala se tak akreditovanou „Průvodkyní truchlením“. Nenechte si ujít ve středu 2. listopadu od 9.00.

Do královéhradeckého studia zavítal ze Dvora Králové, kde nyní bydlí, Ukrajinec Mikola Omeljčak, který je sice již senior, avšak mnoho let působil jako rozhlasový redaktor v jednom ukrajinském rádiu a také jako profesor hudby. V rádiu byly jeho doménou pořady o folkloristice a různých národních zvycích. Vystudoval hudbu a také žurnalistiku na univerzitě v Charkově. Podělí se s námi nejen o své dramatické životní osudy, ale o i své úspěchy nebo záliby, jako je například hudba, tanec nebo cestování po světě. Dotkneme se i problematiky integrace Ukrajinců u nás nebo otázky náboženství. Protože pan Mikola ještě neovládá příliš dobře češtinu, bude mu překládat paní Larisa Prodanec, která rovněž pochází z Ukrajiny, žije a pracuje však již delší dobu v Hradci Králové. Pořad Na stole je téma naladíte ve čtvrtek 3. listopadu od 9.00.

Od první listopadové neděle roku 2022 uvedeme v měsíčním intervalu, tedy vždy o první neděli v měsíci od půl druhé odpoledne, nový slovesný cyklus Pěna dní, představující převážně soudobou, ale i klasickou poezii převážně českých autorů. Součástí cyklu bude občasník nadepsaný Řekni mi, co čteš! Ten přinese určité odlehčení, vyvažující náročnější poslech básnických textů. Hosté těchto relací (literární vědci, řeholnice, studenti, děti, senioři, umělci, kněží, lidé na okraji společnosti, a také jednotlivci z řad posluchačů i pracovníků naší rozhlasové stanice) v něm představí knihu či knihy, které je zásadním způsobem doprovázejí po delší čas, k nimž se vracejí, na které nezapomínají. Hostem prvního vydání bude Kateřina Topolářová, původně programátorka, dnes pedagožka, dominikánská terciářka, kostelnice v jednom z brněnských chrámů a studentka teologie, se na plný úvazek věnuje romským dětem. A v čase blížícím se půlnoci píše verše… Poslouchejte v neděli 6. listopadu od 13.30.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.