NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Věřící nejen z Valašska si v Mauthausenu připomenou oběti heydrichiády

By Publikováno 20. 10. 2022 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Mauthausen Mapa

V den 80. výročí popravy obětí heydrichiády se zástupci olomoucké arcidiecéze a další věřící setkají při bohoslužbě v koncentračním táboře Mauthausen v Rakousku. Mši svatou zde v pondělí 24. října 2022 od 12.00 bude celebrovat P. Jaroslav Knichal, hlavní kaplan Armády ČR.

Setkání se vzpomínkou na 262 mužů, žen a dětí z naší vlasti, popravených v období heydrichiády, pořádá Vojenské muzeum Loučka – Pearl Harbor ve spolupráci s Duchovní službou Armády ČR, Centrem plukovníka Emila Josefa Kapauna v ČR a také Římskokatolickou farností Valašské Klobouky.

Posledně zmiňované místo, konkrétně jeho místní část Smolina, je rodištěm Josefa Valčíka, příslušníka výsadkové skupiny Silver A a jednoho ze sedmi parašutistů zabitých 18. června 1942 v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje. Také za jeho nejbližší příbuzné, z nichž 13 jich bylo popraveno právě 24. října 1942 v Mauthausenu (a jeho tehdy těhotná sestra pak ihned po porodu v lednu 1943 na Pankráci), bude mše svatá obětována.

Valašskoklobouckou farnost proto při bohoslužbě zastoupí kaplan P. Michal Staufčík. Mimo jiné tak připomene svého předchůdce z doby před 80 lety, klobuckého kaplana P. Františka Boráka, který Valčíka o Velikonocích 1942 zpovídal, a tak nepřímo připravoval na všechno, co ho před smrtí čekalo. (Podrobnější životopisy Josefa Valčíka a P. Františka Boráka naleznete v přiloženém souboru.) Bohoslužbě budou přítomni také žijící příbuzní Josefa Valčíka.

Ve 14.00 se pak všichni účastníci připojí k pietnímu aktu, který u památníku obětí mauthausenského koncentračního tábora pocházejících z ČR pořádá Iniciativa A.