NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

V Olomouci proběhne v listopadu V. Konference o evangelizaci

By Publikováno 11. 10. 2022 Aktuality
od do
Naplánovaná událost Aktuality
Olomouc – Clarion Congress Hotel Mapa

Ve dnech 11. a 12. listopadu 2022 se v Clarion Congress Hotelu v Olomouci uskuteční již 5. ročník Konference o evangelizaci s mottem: „Přinášejme naději v Bohu živém“. Na programu budou přednášky, workshopy a nově také kulatý stůl. Kromě hlavního hosta Otto Neubauera (A), autora knihy Mission Possible, se účastníci mohou těšit i na další významné osobnosti na poli evangelizace jako je Maja Schanovsky (A), Pavol Strežo (SK), P. Vojtěch Koukal, sr. Veronika Barátová (SK), Mário Tomášik (SK), Pavla Petrášková, Projekt ON a mnoho dalších.

Celá konference proběhne v Clarion Congress Hotelu v Olomouci a koná se pod záštitou předsedy České biskupské konference Mons. Jana Graubnera. Po zahájení a modlitbě chval začne páteční program v 10 hodin kulatým stolem o „Výzvách evangelizace v naší zemi“. O tom, jak máme my jako společenství církve dnes hlásat evangelium, budou spolu diskutovat národní koordinátorka Charismatické obnovy Pavla Petrášková, P. Josef Prokeš, Marek Novák z nadačního fondu Credo a P. Vojtěch Koukal z Komunity Blahoslavenství. Následovat bude mše svatá s biskupem Josefem Nuzíkem.

„Zveme k účasti na konferenci všechny, kterým záleží na živé víře v naší zemi a hledají možnosti, jak se přiblížit k těm, kteří evangelium ještě nepoznali,“ uvádí P. Vojtěch Koukal z pořádající Komunity Blahoslavenství. V odpoledních workshopech zazní různé evangelizační možnosti. Manželé Neubauerovi promluví o své dlouholeté službě v evangelizaci jako pár, vedoucí společenství Projekt ON z Valašských Klobouk Rosťa Šerý povede workshop zaměřený na mladé a na objevování povolání: „Věříme, že Bůh vložil každému člověku do srdce originální kombinaci talentů a darů, skrze které touží zasahovat naše okolí,“ uvádí Šerý. „Jen musíme vědět, jak je objevovat a rozvíjet,“ pokračuje s tím, že součástí workshopu bude i řada svědectví členů společenství. Další workshop s tématem rozlišování povede sr. Veronika Barátová, mluvit se bude i o kurzech Alfa. První den konference bude zakončen modlitebním večerem pod vedením společenství Projekt ON z Valašských Klobouk.

V sobotu bude hlavním hostem teolog a pedagog Otto Neubauer, který má dlouholeté misijní zkušenosti ve společnosti i v církvi v Rakousku. V tématu „Zajímá se církev ještě o svět?“ promluví o zdravé přítomnosti křesťanů v dnešním světě, o důležitosti postoje naslouchání a pokory a o tom, na co klást při dlouhodobé evangelizaci důraz. Podle Neubauera je dialog v evangelizaci naprosto nezbytný a bez něj není možné misi uskutečňovat.

Program bude pokračovat mší svatou, kterou bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner. V náplni sobotních odpoledních workshopů zazní další zajímavá témata. Hosté z Rakouska Otto Neubauer a Maja Schanovsky se budou zamýšlet nad tím, „Jak církev roste?“. Slovenští evangelizátoři Eduard Filo a Mário Tomášik předají zkušenosti s předáváním evangelia obyvatelům města, politikům, dětem, mládeži i lidem na periferiích. Workshop nese název: Choďte, hlásejte evangelium, a když bude třeba, použijte i slova!“ V dalších skupinkách zazní podněty ke sdílení ve trojici, o tzv. triích, o synodalitě, o evangelizaci na sociálních sítích a další. Program bude zakončen modlitebním večerem vedeným Komunitou Blahoslavenství.

Konferenci o evangelizaci pořádá již popáté Komunita Blahoslavenství ve spolupráci s nadačním fondem Credo. Je určena široké veřejnosti, uskuteční se v Clarion Congress Hotelu, který se nachází v těsné blízkosti olomouckého nádraží. Mediálními partnery jsou TV Noe, Katolický týdeník a Radio Proglas. Lze se zúčastnit jednoho, nebo obou dní. Jedním z plodů předchozích konferencí je vznik internetových stránek www.evangelizace.cz, na kterých najdete další podrobnější informace ke Konferenci o evangelizaci, ale i mnoho inspirace a materiálů z předchozích ročníků, stejně jako tipy na různé další evangelizační projekty, které v naší zemi již fungují.

Zdroj: www.evangelizace.cz