NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Na Svatém Hostýně se bude konat tradiční Svatohubertská pouť

By Publikováno 4. 10. 2022 15 října, 2022 Aktuality, Hospodaření, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Hospodaření Kalendář hlavní strana
Svatý Hostýn Mapa

Sobota 15. října bude i v letošním roce spojena s tradiční Svatohubertskou poutí na Svatém Hostýně. Největší myslivecký svátek s doprovodným programem pro celou rodinu vyvrcholí slavnostní mší svatou, celebrovanou biskupem Antonínem Baslerem.

„V letošním roce připravujeme pro návštěvníky poutního místa ukázky loveckých signálů, výcviku loveckých dravců a práce tažných koní, své umění předvedou myslivečtí trubači a na děti bude čekat pásmo lesní pedagogiky. Zájemci budou moci ochutnat také víno z Arcibiskupských vinných sklepů či výbornou kávu z Café Gape. V hostýnských restauracích si pak na své přijdou i milovníci zvěřinových specialit. V Jurkovičově sále a přilehlých prostorách bude možnost shlédnout výstavky umělecké činnosti myslivců nebo si doplnit vybavení u prodejců mysliveckých potřeb. Avšak tou hlavní náplní bude slavnostní mše svatá na počest sv. Huberta, patrona všech myslivců a lesáků, celebrovaná biskupem Antonínem Baslerem. Hubertskou mši B – dur od Petra Vacka a Josefa Selementa v podání Trubačů OMS Přerov doplní zpěvem pěvecký Sbor svatého Huberta z nedaleké Loučky u Valašského Meziříčí,“ vysvětluje jeden z pořadatelů akce Josef Dostál ze společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. (ALSOL).

„Celý program odstartuje v sobotu po deváté hodině dopoledne ukázkami lovecké hudby a signálů, které předvedou Trubači OMS Přerov a jejich hosté – Parforsní trio. V deset hodin bude program pokračovat průvodem k obrázku sv. Huberta. Na průvod naváže pontifikální mše svatá za celebrace biskupa Antonína Baslera,“ upřesňuje Josef Dostál a dodává, že na své si přijdou i rodiny s dětmi. „Pro děti máme připravený program z lesní pedagogiky – Putování za svatým Hubertem, kdy se zájemci hravou formou seznámí se základy myslivosti a lesnictví.“

Svatohubertská pouť je největším mysliveckým svátkem, kde se schází jak příznivci této tradice, tak i široká veřejnost, která se tak může o myslivosti dozvědět něco nového.

„Srdečně zveme děti i dospělé a věříme, že si každý v bohatém programu najde to své,“ uzavírá Josef Dostál ze společnosti ALSOL.

Zdroj: alsol.cz