NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Z nevyužité fary vzniklo komunitní centrum

Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Tisková zpráva
Skrbeň Mapa

Nové komunitní centrum, které vzniklo v budově fary ve Skrbeni, v pátek 7. října 2022 požehná a slavnostně otevře biskup Josef Nuzík.

Opravený dům nabídne zázemí pro zdejší farnost i pro některé spolky fungující v obci. „Bude to zároveň místo, kde bude Charita  Šternberk poskytovat dluhové poradenství a další aktivity,“ upozorňuje administrátor farnosti P. Ondřej Jirout a dodává, že se tak podařilo najít využití chátrající a nevyužívané fary.

Projekt byl zahájen v počátcích roku 2018 a obnášel především posouzení stavebně technického stavu budovy, následovalo vypracování architektonického návrhu a projektové dokumentace a hledání zdrojů pro financování v celkové výši 7,7 milionu Kč. „V roce 2019 proto farnost využila výzvu Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím Místní akční skupiny a získala dotaci,“ popisuje kněz a pokračuje: „Podmínkou dotace bylo spolufinancování žadatele, na které jsme využili dary dvou farníků. Vedle toho na projekt stejným dílem přispěla obec Skrbeň a olomoucké arcibiskupství. A velkou pomocí byli i obětaví lidé, kteří pomáhali při dokončovacích pracích a úklidu.“