NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Červená středa – postavme se za svou víru!

By Publikováno 3. 10. 2022 24 listopadu, 2022 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.

Červená středa je iniciativa s heslem Společně za víru a svobodu, která původně vznikla ve Velké Británii. Jejím cílem je propagovat toleranci ve společnosti a podpořit solidaritu s těmi, kdo jsou pronásledováni pro víru či být hlasem proti násilí a útlaku věřících nebo náboženských skupin. Červená je barva krve, mučednictví; světlo je symbolem naděje v temnotách. Iniciátorem této aktivity je organizace Církev v nouzi (anglicky Aid to the Church in Need, u nás známá spíše jako Kirche in Not).

První ročník proběhl v roce 2016 ve Velké Británii a v České republice se iniciativa koná od roku 2018. Za 4 roky se k ní připojilo více než 130 farností, sborů, obcí, veřejných institucí ad. Každoročně se tato akce koná ve stejný den také v dalších světových metropolích (mj. v Londýně, Bratislavě, Vídni, Budapešti) a mnoho významných budov se v tento den nasvítí na červeno.

V České republice tuto iniciativu pořádá Česká biskupská konference s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR. Hlavní aktivitou bude opět mezinárodní konference pořádaná Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku, na kterou bude navazovat Židovsko-křesťanská modlitba ve Velké Aule Karolina a průvod s červenými svíčkami centrem Prahy. Celá akce bude zakončena benefičním koncertem v Betlémské kapli, který bude také živě přenášen Televizí Noe. Během přenosu bude možné přispět na křesťany v Jižním Súdánu.

Více informací a program celé iniciativy naleznete na stránkách www.cervenastreda.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/cervenastreda.

Zdroj: zpravy.cirkev.cz