NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Dobročinná káva, výstava fotografií a běh pro hospic v Olomouci

By Publikováno 27. 9. 2022 Aktuality, Charita

První týden v říjnu je již tradičně věnován podpoře mobilní hospicové péče. Celostátní kampaň DOMA pomáhá informovat širokou veřejnost, aby se potřebné odborné pomoci dostalo každému, kdo si přeje strávit závěr života DOMA se svými nejbližšími. V Olomouci se v rámci kampaně uskuteční běh pro hospic, dobročinný prodej kávy a moučníků, výstava fotografií profesora Jindřicha Štreita a online soutěž o nejzajímavější recept.

Pro mnohé umírající a jejich rodiny zůstává péče mobilních hospiců stále nedostupná. Ať již proto, že se o možnosti domácí péče nedozví od lékařů a dalších odborníků, či z důvodu regionální nedostupnosti. „Bohužel několikrát týdně se setkáváme s telefonickými žádostmi o pomoc v situacích, kdy pacientům zbývají opravdu poslední chvíle či hodiny života. Mnohdy už ani nestihneme péči zahájit. Pečující nikdo o naší pomoci včas neinformoval,“ říká Leona Martinková, vedoucí Hospicové péče Caritas v Olomouckém kraji. Péče je poskytována prostřednictvím 3 pracovišť – Olomouc, Zábřeh a Šumperk, odkud paliativní týmy vyjíždějí do vzdálenosti cca 30 km.

Akce s osvětou

V letošním roce Hospicová péče Caritas osloví veřejnost hned několika aktivitami. V pondělí 3. října spustí 3. ročník online soutěže Bochte online. Účastníci mohou posílat své recepty a fotky. Nejzajímavější recepty budou oceněny moderními kuchařskými publikacemi. „V tento den bude také natočen podcast o mobilní hospicové péči ve spolupráci s Caritas – Vyšší odbornou školou sociální v Olomouci,“ doplňuje Leona Martinková.

Ve středu 5. října bude zahájena v prostorách bistra Bistrá kráva výstava fotografií profesora Jindřicha Štreita. „Fotografie byly pořízeny v rodinách, o které se stará náš paliativní tým pracoviště Šumperk. Vznikla tak zároveň jedinečná publikace na podporu domácí hospicové péče s názvem Být doma, která bude zájemcům k dispozici v prodejně Dobrodruhá,“ sděluje Martinková. Středa patří rovněž celonárodnímu tzv. Papučovému dni, kdy se sympatizanti domácí hospicové péče fotí v papučích a své fotky sdílí na sociálních sítích, aby podpořili osvětu o domácí paliativní péči.

V pátek 7. října proběhne již tradiční každoroční dobročinný prodej Kafe a bochte pro hospic v Galerii Šantovka. Na den hospicové a paliativní péče v sobotu 8. října je připravena novinka v podobě 1. ročníku Běhu pro hospic v Olomouci. Běhat se bude na Hejčínských loukách, kde si mohou účastníci vybrat, zda poběží menší trať 4 km nebo delší 8 km. Tento ročník bude provázet heslo Emila Zátopka: „Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“

Přijďte podpořit některou z aktivit Hospicové péče Caritas. Řekněte svým známým o této péči, případně věnujte svůj dar na účet Charity Olomouc č. 1221443811/0100, v.s. 9001 nebo přes portál DARUJME www.darujme.cz/projekt/1203612.

Eva Štefková, Charita Olomouc