NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Charita sbírá peníze na obnovu zničené školy na Haiti

By Publikováno 27. 9. 2022 5 října, 2022 Aktuality, Charita

Republikou Haiti otřásají již delší dobu masivní občanské nepokoje, násilí a rabování, které již zasáhlo i některá školní zařízení. Od roku 2009 Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) podporuje školu, kterou v haitském městě Gonaïves provozuje Kongregace sester svatého Josefa. Právě tato škola se v sobotu 17. září stala cílem rabování. Na opravu školy proto ACHO vyhlásila veřejnou sbírku.

Biskupská konference Haiti kvůli nebezpečí násilí v Gonaïves zvažuje, zda v tomto regionu vůbec školy otevře. Rozhodnutí ale zatím nepadlo. Na Haiti začíná školní rok 3. října. Pokud školní výuka v Gonaïves opravdu nezačne, ACHO nebude schopna beze změn realizovat již tamní zaběhnuté projekty týkající se podpory studia chudých haitských dětí.

„Musíme počkat až na uklidnění situace, ale již nyní diskutujeme se sestrami z Gonaïves o obnově zničené školy,“ řekl Roman Musil, koordinátor humanitární pomoci a rozvojových projektů ACHO na Haiti.

Interiér školy byl zcela poničen a vyrabován. Ze školy zbyly doslova pouze holé zdi. Aby pro haitské děti v této oblasti mohla začít školní docházka, bude potřeba školu opravit a znovu vybavit veškerým nábytkem, lavicemi a školními potřebami. Za tímto účelem ACHO vyhlásilo finanční veřejnou sbírku na konto: 43-9935450227/0100.

Z dostupných zpráv se zdá, že nepokoje se vůči školskému zařízení takto vyhrotily pouze v Gonaïves. V ostatních oblastech je situace také vážná, protestuje se, ovšem nedošlo tam k poškození škol. Většinou lidé útočí na obchody s potravinami. Situace je ale v důsledku obtížné informovanosti velmi nepřehledná.

Marek Navrátil, Arcidiecézní charita Olomouc