NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Štípské varhany se rozezní v celé své kráse

By Publikováno 26. 9. 2022 Aktuality, Hudba, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Hudba Kalendář hlavní strana
Zlín-Štípa – kostel Narození Panny Marie Mapa

V neděli 2. října 2022 se bude od 17.00 v kostele Narození Panny Marie ve Štípě po dvou letech opět pořádat koncert cyklu „Kouzlo varhan“. Tentokrát ponese název „Árie a varhany v proměnách staletí“. Kromě skvostných varhanních skladeb totiž zazní také překrásné árie za doprovodu varhan.

Program bude velmi nabitý. Od geniálních skladeb Johanna Sebastiana Bacha se napříč staletími přes díla W. A. Mozarta, F. Mendelssohna-Bartholdyho, C. Francka a dalších dostaneme až k našemu českému Antonínu Dvořákovi a jeho Biblickým písním. A vzhledem k tomu, že se koncert bude konat v mariánském chrámu, nesmí samozřejmě chybět skladba věnovaná Panně Marii – Ave Maria. Tentokrát ji uslyšíme v méně známé verzi francouzského skladatele Camilla Saint-Saënse.

Za jedinečné štípské varhany usedne varhanice Michaela Káčerková, jejíž koncertní působení výrazně přesahuje hranice České republiky. Koncertuje napříč Evropou, a dokonce i v USA nebo Japonsku. Ve vlasti spolupracuje i s mnoha sólisty a orchestry. Vedle koncertní činnosti se v současné době zabývá rozsáhlým nahrávacím projektem „Historické varhany Karlovarského kraje“ a také působí jako ředitelka Karlovarského symfonického orchestru.

S Michaelou Káčerkovou zavítá do Štípy sopranistka a skladatelka Terezie Švarcová, která též koncertuje v Čechách i v zahraničí. Působila jako sólistka Moravského divadla v Olomouci a v současné době je profesorkou na Pražské konzervatoři.