NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Vernisáž výstavy „Po stopách stříbrného vlka“: Dílo Ladislava Ruska v kontextu víry, přírody a skautingu

Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Památky
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

Ve čtvrtek 8. září 2022 od 17.00 se uskuteční vernisáž výstavy „Po stopách stříbrného vlka: Dílo Ladislava Ruska v kontextu víry, přírody a skautingu“. Výstavu jednoho ze světově nejuznávanějších skautských výtvarníků Ladislava Ruska zvaného Šaman (1927–2012) připravilo Arcibiskupství olomoucké. V Arcibiskupském paláci bude k vidění až do 30. října.

Autor, který by letos oslavil své 95. narozeniny, hledal inspiraci v přírodě, Bibli i skautském hnutí. Na výstavě v Arcibiskupském paláci bude k vidění přes šedesát originálních grafik, desítky publikací, kalendářů a drobných upomínkových předmětů, které pochází především ze sbírky 19. skautského střediska Ladislava Ruska.

Mezi nejvýznamnější vystavená díla patří jednoznačně grafika s motivem sv. Jiří bojujícího s drakem. „Postava sv. Jiří, který je patronem skautů, pro něj představovala dokonalý příklad boje člověka usilujícího o vyšší dobro se zlem, které častokrát vypadá nepřemožitelně, ale není tomu tak,“ vysvětluje kurátorka výstavy Tereza Kasalová.

Ladislav Rusek se narodil v roce 1927 v Hrabství u Opavy, vystudoval výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Pedagogické fakultě UP v Olomouci a následně pracoval jako učitel a odborný asistent pro obory kresby, grafiky a dekorativní kompozice právě na Univerzitě Palackého. Za svůj život vytvořil nespočet grafik, maleb a kreseb, mnohokrát samostatně vystavoval v Česku i v zahraničí a po revoluci se kromě výtvarné činnosti věnoval i psaní prózy a poezie.

Dlouhá léta spolupracoval s Ekumenickou lesní školou, pro niž mimo jiné vytvářel mnohé grafiky a kresby, které doplňovaly jejich vzdělávací publikace. „Za svou práci obdržel mnoho ocenění. Jedním z nich bylo i nejvyšší české skautské vyznamenání Řád stříbrného vlka, které převzal přesně před patnácti lety právě Arcibiskupském paláci v Olomouci,“ doplňuje Tereza Kasalová.

Ladislav „Šaman“ Rusek celoživotně usiloval o návrat k plnohodnotnému skautingu v duchu jeho zakladatelů sira Roberta Baden-Powella a Ernesta Thompsona Setona. Díky hlubokému porozumění poslání skautingu ovlivnil svou tvorbou nejen mnoho dalších výtvarníků, ale i několik generací skautů a skautek i celé hnutí.

Zdroj: ArcibiskupskyPalac.cz