NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 5. do 11. září 2022

By Publikováno 5. 9. 2022 11 září, 2022 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Prázdniny utekly jako voda a je tu nový školní rok! Ještě než se s Barvínkem pustíme do nových dobrodružství, zavzpomínáme na to, co jsme dělali o na prázdninách. Navštívili jsme například cyklodílnu, která nám při našich výletech na kole přišla velmi vhod. A abychom nezapomněli, čeká nás vyhlášení výherců naší letní soutěže, která se nesla v duchu kulinářství. Tvořili jste a zasílali nám fotky vašich výrobků, které se vám opravdu velmi povedly! Magazín Barvínku uslyšíte v úterý 6. září od 16.00.

Meteorit je vesmírné těleso, které alespoň částečně přežije průlet atmosférou a dopadne na zemský povrch. Naše planeta se neustále střetává s tunami kosmického materiálu, které jako meteory vidíme na noční obloze jako padající hvězdy. Redaktor Antonín Žolnerčík navštívil unikátní, nedávno otevřené, Muzeum meteoritů v Místku a k mikrofonu si pozval jeho provozovatele Jaroslava Filipa. Pořad ostravského studia odvysílá Proglas ve středu 7. září od 20.15.

Víte, proč vám kadidlo v kostele nevoní? Možná to bude tím, že je syntetické. Přírodní kadidlo z kadidlovníku je nesmírně vzácné. Jedním z důvodů je i to, že se jedná o ohrožený druh. O kadidlovníku, o jeho záchraně, ale též o historii používání kadidla bude rozhovor s krajinným ekologem profesorem Petrem Maděrou. Rozhovor o záchraně kadidlovníků uslyšíte ve čtvrtek 8. září od 9.00.

Další koncert z brněnského studia Proglas představí umění sólistky Janáčkovy opery Národního divadla v Brně, mezzosopranistky Jany Hrochové a jejího manžela, cembalisty Martina Hrocha. Zazní díla G. B. Pergolesiho, G. F. Händela, G. Caciniho a dalších autorů. Koncert slovem provází Štěpán Graffe. Nenechte si ujít další vydání pořadu Oktáva v pátek 9. září od 16.55.

Rodák z Nivnice u Uherského Brodu, učitel a muzikant Vlastimil Ondra, vůdčí osobnost dvou dospělých (Nivnička, Boršičané) a čtyř dětských (Malá nivnička, Malučká nivnička, Muzikaša, Kuřátko) folklorních souborů a muzik, našel muzikantské souputníky a pokračovatele i ve své manželce Zdence a svých čtyřech dětech, u kterých prvotní dětský zájem přerostl ve vážnou zálibu v lidové hudbě i kultuře. Profesní krédo kantora tělem i duší i ukázky z nahrávek zazní v dalším pokračování cyklu Muzika v krvi. Premiérové Folklorní okénko uslyšíte ve středu 7. září od 16.55.

Válka na Ukrajině u nás vyvolala nebývalou vlnu solidarity. Začaly pomáhat velké zavedené organizace jako Charita, ADRA nebo Člověk v tísni. Vedle toho se do pomoci zapojili jednotlivci a začaly vznikat malé organizace. Jednou z nich je zapsaný spolek Koridor UA. O tom, proč vznikl, jak funguje, komu a jak pomáhá nebo jak vidí válku na Ukrajině, budeme hovořit se zakladatelem a ředitelem Koridor UA Matoušem Bláhou v úterý 6. září od 20.15.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.