NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 15. do 21. srpna 2022

By Publikováno 15. 8. 2022 21 srpna, 2022 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

S paní Marií Šindelkovou o krásné zemi; o údivu nad tím, čeho všeho lze dosáhnout s vírou, pokorou a humorem; o stavbě sirotčince, o škole; o tom, jak se nebát začít i ve vyšším věku. Životní zkušenost pro dobrovolníky, jež zveme k pomoci. Dopoledne s Proglasem s názvem Tanzanie nadějná a bolavá uslyšíte v úterý 16. srpna od 9.00.

Vladimír Chvátil je český vývojář deskových a počítačových her. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří Through the Ages: Příběh civilizaceGalaxy Trucker, Space Alert a Krycí jména, za kterou dostal mezinárodní ocenění Spiel des Jahres 2015. V kolika letech vymyslel svoji první deskovou hru? Jak vznikl nápad na populární hru Krycí jména? A jakých zásad by se měl člověk držet při psaní pravidel hry? Nejen o tom si budeme povídat v Barvínku v úterý 16. srpna od 16.00.

Ve volném cyklu Hudba ve svitu půlměsíce mapuje Milan Tesař hudbu Blízkého východu a severní Afriky. Ve třetím pokračování tohoto seriálu představí bohatou hudební tradici Maroka, poslechneme si dvě turecké zpěvačky nebo íránskou interpretku, která na svém novém albu spolupracovala s jazzovým pianistou z Norska. Těšit se můžete také na hudbu Tuarégů z Nigeru nebo na kapelu kurdských hudebníků z Iráku, Íránu a Turecka. Nenechte si ujít hudební týdeník Slyšte, lidé! v úterý 16. srpna od 16.55.

Folklorní okénko tentokrát připomene letošní nedožité devadesáté narozeniny hudebníka, sběratele, upravovatele a pedagoga Jaroslava Čecha, jenž celý svůj krátký muzikantský život spojil s Uherským Hradištěm. Od roku 1958 působil jako učitel hudební nauky a hry na cimbál na tamější Lidové škole umění a v šedesátých letech tu založil i muziku žáků – pozdější Cimbálovou muziku Jaroslava Čecha, která v letošním roce oslavila své padesátiny. Více se dozvíte ve středu 17. srpna od 16.55.

Po 14 letech vydal nové album – nebo přesněji dvojalbum – CZ-SK Big Band pod vedením slovenského kytaristy Matúše Jakabčice, laureáta Ceny Gustava Broma z roku 2019. Album se jmenuje Room #555. Rozhovor se skladatelem, kytaristou, aranžérem a pedagogem Matúšem Jakabčicem vede Milan Tesař ve středu 17. srpna od 19.15.

Hudební skladatelé a textaři – Vladimír Fuka, Áda Doško, Svatopluk Radešínský, Josef Hotový, Josef Ginzl, Josef Stelibský, František Vršecký nebo Rudolf Lamp, to jsou všechno jména, která dnes patří mezi klasiky české dechovky. Jejich písničky se hrají nejen u nás, ale i v celé Evropě. Na ně a jejich nejslavnější skladby si zavzpomínáme v dalším vydání pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 18. srpna od 16.55.

V katolické církvi se z iniciativy papeže Františka můžeme už nějakou dobu setkat s misionáři milosrdenství. První z nich jmenoval v roce milosrdenství a od té doby jejich počet vzrůstá. Kdo jsou tito kněží? Jaké je jejich poslání? To jsou jen některé z otázek, které probereme s misionářem milosrdenství, redemptoristou P. Davidem Horáčkem v pořadu pražského studia ve čtvrtek 18. srpna od 20.15.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.