NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

„Hvězdicová“ pouť přivede na Velehrad poutníky z mnoha míst v ČR

By Publikováno 8. 8. 2022 28 srpna, 2022 Aktuality, Kalendář hlavní strana
od do
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Velehrad Mapa

Ze dvanácti různých směrů se koncem srpna vydají poutníci na Velehrad v rámci dvaadvacátého ročníku „hvězdicové“ pěší pouti, letos nesené tématem Desatera Božích přikázání. Jejím vrcholem bude mše svatá ve velehradské bazilice v sobotu 27. srpna 2022, celebrovat ji bude biskup Josef Hrdlička.

„Vycházíme s úmyslem děkovat svatým Cyrilu a Metoději a prosit je, aby jejich dědictví opravdu žilo, a dále s prosbou za církev a vlast, rodiny a mládež i za nemocné a za ty, kdo se o ně starají, na poděkování za překonání překážek, s prosbou o další Boží ochranu a za mír,“ shrnuje Mons. Jan Peňáz, který tradiční srpnové putování inicioval a každým rokem pořádá.

Pouť začíná v neděli 21. srpna, kdy první účastníci vycházejí v 16.00 od cyrilometodějské lípy na hranici Čech a Moravy. Další se na cestu vydají v pondělí z Nového Veselí, Vítochova a Vranova nad Dyjí, v úterý ze Znojma, Olešnice a Velkého Meziříčí, ve středu z Olomouce, ve čtvrtek ze slovenské Skalice a z Ratíškovic a v pátek z Brankovic. V sobotu se pak většina proudů spojí a vyjdou v 8.00 z Buchlovic. Téhož dne také vycházejí poutníci z Uherského Brodu a Nedachlebic.

Sobotní program ve velehradské bazilice nabídne v 11.30 mši svatou, kterou bude celebrovat biskup Josef Hrdlička. Odpoledne v 15.00 se koná přednáška o zakladateli kláštera Vladislavovi Jindřichovi (+ 1222) a po ní závěrečné požehnání a rozloučení. Od 19.00 pak Matice velehradská pořádá 16. ročník festivalu Šroubek.

Více na www.poutnik-jan.cz.