NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcibiskup Jan Graubner dnes obdrží od papeže pallium

By Publikováno 29. 6. 2022 Aktuality, Články – Graubner

Na slavnost apoštolů Petra a Pavla 29. června 2022 slaví Svatý otec ve vatikánské bazilice od 9.30 mši svatou, při které požehná pallia, která budou následně předána arcibiskupům – metropolitům jmenovaným v průběhu roku. Jedním z nich je i nový pražský arcibiskup Jan Graubner, který bude také při mši svaté ve Vatikánu koncelebrovat společně s papežem Františkem.

Pallium (též palium) je insignie, která přísluší jednak papeži, ten ji smí nosit kdekoliv, a také arcibiskupu-metropolitovi, který je smí nosit pouze v rámci své církevní provincie (tedy na území své arcidiecéze a sufragánních diecézí). Smí tak ale činit až teprve poté, co mu je papež (nebo jím určená osoba) předá.

Pallium se obléká kolem krku, dva volné konce pak splývají po hrudi a zádech. Vyrábí se z vlny beránků posvěcených papežem na svátek sv. Anežky Římské, chovaných v římském klášteře Tre Fontane a ostříhaných na Velký pátek. Nová pallia papež žehná na svátek sv. Petra a sv. Pavla. Pallium symbolizuje jehně, které kolem krku nese Dobrý pastýř.

Zdroj: zpravy.cirkev.cz