NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nabídku Noci kostelů využily v arcidiecézi desítky tisíc návštěvníků

By Publikováno 11. 6. 2022 Aktuality, Památky, Tisková zpráva

Známé památky i jinak nepřístupné objekty a v nich bohatá programová nabídka pro návštěvníky všeho druhu: to byla Noc kostelů, která se uskutečnila v pátek 10. června 2022. Na území olomoucké arcidiecéze napočítali pořadatelé na 53 tisíc návštěvnických vstupů.

„Rekordmankou byla opět kaple Božího Těla v Olomouci, kde zaznamenali 2020 vstupů – stejně jako loni to byla nejvyšší návštěvnost v celé arcidiecézi,“ říká diecézní koordinátor akce David Mikša a dodává, že oproti tomu stojí místa s méně než desíti návštěvníky. „I to má ale význam a je dobře, že se dveře i těchto kostelů otevřely – sám Ježíš jako Dobrý pastýř dává za ovce svůj život, i kdyby nalezl jedinou,“ dodává a odkazuje tak na podobenství o ztracené ovci z evangelia.

Nejvíce kostelů, kaplí a modliteben se připojilo v sídelním městě arcidiecéze, v Olomouci – celkem 29, po ní pak s 12 objekty následovala Kroměříž, se 7 kostely se přidala města Prostějov a Svitavy, po 6 jich bylo otevřeno v Přerově a Šumperku a 5 ve Zlíně. Nejen v nich se otevřely jak známé dominanty, tak místa jindy nepřístupná: dvě školní kaple Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, biskupská kaple Arcibiskupského paláce v Olomouci, nemocniční kaple v olomoucké Fakultní nemocnici a ve Vsetíně nebo hradní kaple na Bouzově. Své návštěvníky si ale našly i sakrální objekty, kterých se v celé arcidiecézi, pokrývající větší část území Olomouckého kraje, celý Zlínský kraj a části okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vyškov a Hodonín, zapojilo 205.