NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Od srdce k srdci: Noc kostelů zve k poznání i setkání

By Publikováno 6. 6. 2022 11 června, 2022 Aktuality, Kalendář hlavní strana, Památky, Tisková zpráva
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Památky Tisková zpráva
Mapa

Letošní 14. ročník Noci kostelů, která se koná v pátek 10. června 2022, zve v olomoucké arcidiecézi širokou veřejnost do více než dvou stovek kostelů, kaplí, sborů a modliteben, které běžně bývají otevřené jen v čase bohoslužeb. Návštěvníci mají příležitost objevovat krásu výtvarných a architektonických pokladů, ale také se zúčastnit poutavých programů.

„Po covidové pauze nabízí Noc kostelů znovu otevřené brány mnoha chrámů a kaplí,“ připomíná arcibiskup Jan Graubner ve svém pozdravu účastníkům a pokračuje: „Přeji vám nejen radost z nového objevu krásy nebo kousku zajímavé historie, ale také setkání s oslovující přítomností Boha, tajemný dotek jeho lásky přijatý jako pozvání k dalšímu setkání třeba ve chvíli, kdy bude kostel prázdný a vy v něm vychutnáte hluboké ticho, které vás přivede do hlubin vlastního nitra a uklidní. Boží přítomnost tu nabízí inspiraci a vlévá novou sílu všem, kdo vpustí Boha do svého srdce, kdo mají odvahu ho pozvat a nechat milovat ty druhé skrze vlastní srdce. Přeji vám, abyste poznali i krásné plody takového rozhodnutí ve vaší rodině, ve vašem okolí.“

Nejvíce příležitostí ke zmíněnému setkání v arcidiecézi nabízí město Olomouc, kde se otevře 29 sakrálních objektů. Dvanáct jich lidé budou moci navštívit v Kroměříži, po sedmi v Prostějově a Svitavách, šest budov bude přístupných v Přerově a také v Šumperku a pět ve Zlíně. V posledně jmenovaném městě i jeho okolí přitom návštěvníky potěší také poutní pasy, jinde bude k dispozici soutěžní kartička na razítka o zážitkové ceny (jednou z nich je i prohlídka běžně nepřístupných míst Arcibiskupského paláce). Otevírají se také objekty, do kterých se jindy veřejnost dostane jen stěží: dvě školní kaple Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, biskupská kaple Arcibiskupského paláce v Olomouci, nemocniční kaple v olomoucké Fakultní nemocnici a ve Vsetíně nebo hradní kaple na Bouzově.

Vůbec poprvé se do Noci kostelů přihlásil třeba kostel sv. Urbana v olomoucké místní části Holice. Pro děti jsou zde připraveny tematické omalovánky a poté zazní pěvecký sbor pod vedením sbormistryně Jany Synkové, aby posluchače „pohladil po duši a naplnil klidem“, jak prozrazuje jeden z bodů programu. Na hudbu lákají návštěvníky také ve Zlíně-Štípě, kde je připraven koncert „vlídného písničkáře“ Pavla Helana, v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné, kde s díly světových mistrů vystoupí chrámový sbor Salve, nebo v Rudě nad Moravou, kde se v kostele sv. Vavřince uskuteční benefiční koncert pro Ukrajinu a po něm i beseda s ukrajinskými uprchlíky.

Věže, víno, zpěv

Každoroční samozřejmostí Noci kostelů je na řadě míst možnost nahlédnout i tam, kam se veřejnost běžně nedostane. V domaželickém kostele sv. Jakuba Většího tak lidé mají možnost zazvonit si na zvon zvaný plecháček a ve farním sklípku ochutnat mešní vína při poslechu harmoniky, ochutnávka klášterního piva a mešních vín je připravena v kostele Navštívení Panny Marie v Suchdole-Jednově, v kostele sv. Mikuláše v Horce nad Moravou mohou lidé vystoupat na věž a zjistit, jak vypadají a fungují hodiny ve věži, a v Cholině mohou lidé v kostele Nanebevzetí Panny Marie nahlédnout do kronik a vlastivědných knih.

„Kromě prohlídek věží, krypt a jiných prostor se pořádají koncerty, vystupují sbory, kreslí se, maluje – zkrátka každý si přijde na své. Každý objekt má co nabídnout, byť jeho krása nemusí být nutně umělecky hodnotná. Přítomný je tu i rozměr společného objevování a sounáležitosti s lidmi, kteří jsou příchozím dobrovolně k dispozici, ať už jsou to duchovní, dobrovolníci nebo návštěvníci samotní, kteří atmosféru této Noci významně vytváří,“ upozorňuje diecézní koordinátor David Mikša a dodává: „Přejeme všem návštěvníkům, aby putování od kostela ke kostelu – prostoru, kde se oslavuje Boží dílo různým způsobem hmotným i nehmotným – bylo všem bez rozdílu náboženského vyznání cestou od srdce k srdci, tedy poznáním, na které se nezapomíná.“

Pestrá programová nabídka jednotlivých objektů, kterou vytvářejí stovky dobrovolníků a dobrovolnic, je k mání na webu www.nockostelu.cz nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci. Projekt Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi finančně podpořili Pardubický kraj, Statutární město Olomouc, Statutární město Prostějov, Statutární město Zlín, jednotlivé farnosti, soukromé osoby a Arcibiskupství olomoucké – všem patří vřelý dík.