NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Zemřel Stanislav Macura, zakladatel a dramaturg Podzimního festivalu duchovní hudby

By Publikováno 1. 6. 2022 Aktuality, Hudba

Ve čtvrtek 26. května 2022 zemřel Stanislav Macura, spoluzakladatel Podzimního festivalu duchovní hudby v Olomouci, v jehož čele stál plných patnáct let (1994–2008) a kde působil jako dirigent i dramaturg.

„Takhle si ho pamatujeme. Výraznou dirigentskou osobnost s náročnými uměleckými požadavky především k sobě, člověka s velkým Č a širokým srdcem, který přijímal radosti i rány života s noblesou jemu vlastní,“ vzpomíná ředitelka festivalu Dobromila Hamplová a pokračuje: „Za jeho působení byla provedena stěžejní díla světové oratorní tvorby. Vložil do festivalu svou osobitou uměleckou pečeť, která přetrvala do dnešních dnů. Jeho dirigentské umění si můžeme připomínat na záznamech české televize z festivalových koncertů. Jeho zájem o festival nikdy neskončil.“

Stanislav Macura (6. března 1946 – 26. května 2022) byl významný český dirigent, laureát mezinárodní dirigentské soutěže v Besançonu a laureát dirigentské soutěže Herberta von Karajana v Berlíně. Dirigoval na mezinárodních festivalech, např. Pražské jaro, Bratislavské hudební slavnosti, Hudební festival Istanbul, Festival Athény, Wiener Musikfestspiele a další. Dirigoval téměř ve všech zemích Evropy a v Japonsku. Byl spoluzakladatelem a do roku 2008 i dramaturgem a uměleckým garantem Podzimního festivalu duchovní hudby v Olomouci. Macurovo dirigentské umění proslulo exaktními přístupy při studiu hudebních děl, oduševnělostí, romantickým smyslem pro krásu výrazového detailu, velkorysost formy i širokou monumentalitu a především, neomylným citem pro díla s maximální filosofickou hloubkou sdělení.

Zdroj: www.podzimni-festival.cz