NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Vědecká knihovna o muzejní noci připomene zakladatele genetiky a kněze G. J. Mendela

By Publikováno 10. 5. 2022 21 května, 2022 Aktuality, Kalendář hlavní strana, Přednášky
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Přednášky
Olomouc – Vědecká knihovna Mapa

Vědecká knihovna v Olomouci se vůbec poprvé zapojí do tradiční Olomoucké muzejní noci, která letos proběhne v pátek 20. května. Letošní „nultý“ ročník bude zaměřen na připomínku 200. výročí narození zakladatele genetiky G. J. Mendela, který v letech 1840–1843 studoval v Olomouci, a v hlavní budově na Bezručova 2 nabídne od 17. do 22. hodiny bohatý program pro děti i dospělé.

„Vědecká knihovna je svým posláním a skladbou fondu významnou paměťovou institucí Olomouckého kraje a jsem ráda, že může i touto cestou veřejnost seznamovat se svým bohatým a cenným fondem. Věřím, že se v rámci večera zaregistrují i noví čtenáři, kteří si budou moci rovnou vypůjčit knihy z volného výběru,“ říká za VKOL její ředitelka Iveta Tichá. Pestrý program vznikl ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UPOL a Pevností poznání. „Této spolupráce si nesmírně vážíme,“ dodává ředitelka Iveta Tichá.

Muzejní noc v knihovně zahájí v 17 hodin přednáška Gregor Mendel – moravský rodák, zakladatel genetiky a exaktního šlechtění rostlin, kterou popularizační formou připravil doc. Petr Smýkal z katedry botaniky PřF UPOL. Od 18. hodiny bude po celý večer vystaveno unikátní první vydání přelomového díla G. J. Mendela – studie s názvem Versuche über Pflanzen-Hybriden, kterou přednesl v roce 1865 a tiskem vyšla o rok později ve sborníku Verhandlungen des naturforschenden Vereines in Brünn. Brünn: Naturforschende Verein, 1866 (VKOL, sign. 53.947/ 4). Současně bude vystavena faksimile rukopisu tohoto slavného díla, zapůjčeného VKOL od Augustiniánského opatství na Starém Brně.

V Galerii Biblio bude ke shlédnutí výstava Čeští vědci a jejich vynálezy, kterou připravila AV ČR. Po celý večer budou probíhat aktivity pro děti s drobnými cenami, dále workshopy pro všechny věkové kategorie pod vedením restaurátorky VKOL, na kterém si zájemci mohou vyrobit deníček, či workshopy pro děti zaměřené na práci s micro:bity – jednoduše programovatelnými mikropočítači pro výuku informatiky (pro workshop s micro:bity je nutná rezervace místa).

Podrobný program bude uveřejněn na webových stránkách www.vkol.cz a knihovním FB profilu.

Zdroj: Vědecká knihovna v Olomouci