NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Do katedrály byly přeneseny ostatky čtyř světců

By Publikováno 4. 4. 2022 Fotogalerie

Čtyři významné osobnosti, které za svého života navštívily Olomouc, se nyní vrátily natrvalo. Do katedrály sv. Václava byly v sobotu 2. dubna 2022 přeneseny ostatky papeže sv. Jana Pavla II., sv. Matky Terezy, sv. Adama Chmielowského a také císaře bl. Karla Habsburského. Foto Pavel Langer / Člověk a Víra

Slavnostní mše svatá, kterou celebroval arcibiskup Jan Graubner, začala ve 14.00 a věřící při ní oslavili nejen samotné přenesení ostatků a také pouť děkanátů Prostějov a Vyškov za rodiny a duchovní povolání, ale vzpomenuli i 100. výročí úmrtí blahoslaveného Karla Habsburského a 105. výročí jeho návštěvy Olomouce.

Zmíněná výročí si pak lidé v Olomouci připomněli ještě několika dalšími způsoby. Ve čtvrtek 31. března se na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého uskutečnila odborná konference „Blahoslavený Karel I.: panovník – exulant – voják – hospodář“. Její součástí byla i přednáška, kterou v aule teologické fakulty proslovil biskup Pavel Konzbul, a závěrečná mše svatá, kterou v katedrále celebroval arcibiskup Graubner.

Přímo v den slavnosti si lidé mohli prohlédnout venkovní výstavu s názvem „Karel I., císař rakouský / Karel III., král český“ a „Císařská návštěva v Olomouci“, připravenou ve formě panelů na Václavském náměstí i v katedrále. Na průčelí katedrály také vlály vlajky s portrétem osobností, jejichž ostatky se přinášely do katedrály. V den stého výročí smrti císaře Karla, tedy v pátek 1. dubna, se také v čase mezi 12.30 a 12.48 rozezněly katedrální zvony.

Fotogalerie