NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Březnová aukce cenného dříví u Arcibiskupských lesů

By Publikováno 4. 4. 2022 Aktuality, Hospodaření

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. (ALSOL) uspořádaly v pořadí již třetí aukci cenného dříví. Akce se opět uskutečnila v prostorách budovy polesí Kroměříž a dražené dříví si zájemci mohli prohlédnout v těsné blízkosti na připravených plochách v rámci lesnického úseku Zámeček v Bílanech u Kroměříže.

V březnové aukci si zájemci mohli vybrat z více než devatenácti druhů dřevin o celkovém objemu větším než 1400 metrů krychlových. Největším nabízeným kusem byl výřez statného dubu o celkové délce 6,5 metr a objemu 5,46 metrů kubických. Králem aukce se však stal pravidelný dubový výřez s dokonalou kresbou o rozměrech 3,2 metru a objemu 2,22 metrů krychlových.

Aukce probíhala stejně jako v předchozích dvou kolech prezenční a obálkovou metodou. Vítaným zpestřením bylo zapojení se dalších 12 lesnických subjektů, které nabídly své dříví k dražbě a významně tím rozšířily nabídku.

„Aukce dříví je významnou událostí, kde se spolu setkávají správci lesů, obchodníci se dřívím i dřevozpracovatelé. Je to okamžik, kdy dochází ke zhodnocení práce několika generací lesníků, kteří se o dané lesní porosty po desetiletí i staletí starali a starají,“ uvedl jednatel ALSOL Arnošt Buček.

Příští kolo aukce cenného dříví společnost plánuje na podzim letošního roku.

Přínosem tohoto způsobu prodeje je, že cenné dříví ze zralých mýtních porostů najde odpovídající využití u specifického okruhu zpracovatelů a získá tak na přidané hodnotě. Výnosy z aukce dříví naopak umožní vlastníkům lesů nejen financování obnovy a výchovy lesa, ale také např. obnovu lesních cest, studánek a tím posílení ostatních užitečných funkcí lesa.

Zdroj: ALSOL.cz