NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Katedrála přivítá císaře a další světce

By Publikováno 28. 3. 2022 2 dubna, 2022 Aktuality, Kalendář hlavní strana, Tisková zpráva
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Tisková zpráva
Olomouc – katedrála Mapa

Čtyři významné osobnosti evropských i světových dějin, které za svého života navštívily Olomouc, se sem v sobotu 2. dubna 2022 vrátí natrvalo. Do katedrály sv. Václava totiž budou přeneseny ostatky papeže sv. Jana Pavla II., sv. Matky Terezy, sv. Adama Chmielowského a také císaře bl. Karla Habsburského, od jehož smrti uplyne o den dříve rovných sto let.

Slavnostní mše svatá, kterou bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner, začíná ve 14.00. Věřící při ní oslaví nejen samotné přenesení ostatků a také pouť děkanátů Prostějov a Vyškov za rodiny a duchovní povolání, ale vzpomenou i 100. výročí úmrtí blahoslaveného Karla Habsburského a 105. výročí jeho návštěvy Olomouce.

Zmíněná výročí si pak lidé v Olomouci budou moci připomenout ještě několika dalšími způsoby. Ve čtvrtek 31. března se na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci uskuteční odborná konference „Blahoslavený Karel I.: panovník – exulant – voják – hospodář“. Její součástí bude také přednáška, kterou v aule teologické fakulty od 16.00 prosloví biskup Pavel Konzbul, a závěrečná mše svatá, kterou bude od 18.00 v katedrále celebrovat arcibiskup Graubner.

Přímo v den slavnosti si lidé budou moci prohlédnout venkovní výstavu s názvem „Karel I., císař rakouský / Karel III., král český“ a „Císařská návštěva v Olomouci“, připravenou ve formě panelů na Václavském náměstí i v katedrále. Na průčelí katedrály také budou vlát vlajky s portrétem osobností, jejichž ostatky se budou přinášet do katedrály. V den stého výročí smrti císaře Karla, v pátek 1. dubna, se pak v čase mezi 12.30 a 12.48 rozezní katedrální zvony.