NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Bohoslužba ve zničené obci připomene oběti kolektivizace

By Publikováno 28. 3. 2022 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Soběchleby-Símře Mapa

Jen malá kaplička dnes nedaleko Soběchleb připomíná místo, kde se ještě před 70 lety nacházela osada Símře. Osud záhorských sedláků, které komunistický režim vyhnal z domova a jejich obydlí postupně zdevastoval, upozorní v neděli 3. dubna 2022 pobožnost křížové cesty a mše svatá, kterou bude celebrovat biskup Josef Nuzík.

Símře, osada původně pěti, později čtyř starobylých selských gruntů. V roce 1953 by oslavila 600 let od založení. Nedošlo k tomu. Bylo 7. dubna 1952, když osadu obstoupili milicionáři a příslušníci SNB vyháněli z obydlí ženy s dětmi a z výměnků starce. Začala postupná devastace selských usedlostí a ničení všeho, co by připomínalo život a práci poctivých záhorských sedláků. Život se už do Símře nikdy nevrátil, existuje pouze na mapách a to, že tu kdysi žili lidé, připomíná dnes jen osamělá kaplička.

Letošní 70. výročí bolestných události komunistické zvůle a násilné kolektivizace si věřící nejen ze Soběchleb a okolí připomenou v neděli 3.dubna 2022 od 14.00 u kaple sv. Antonína v Símři. Za účasti biskupa Josefa Nuzíka a dalších hostů zde ve 14.00 začne setkání, jehož součástí bude modlitba křížové cesty při průvodu do farního kostela a v 15.30 pak v kostele mše svatá za živé a zemřelé rodáky ze Símře.

Lidé se pak u kapličky ve zničené osadě sejdou ještě jednou přímo v den výročí. Ve čtvrtek 7. dubna začíná v 18.00 ve farním kostele v Soběchlebích v 18.00 mše svatá, po které pak v 18.45 vyjde světelný průvod do Símře na památku vystěhovaných spoluobčanů a na něj v 19.30 naváže pietní vzpomínka u kaple.