NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Telemedicína ušetří čas i peníze a zajistí kvalitní zdravotní péči pro obyvatele Moldavska

By Publikováno 22. 3. 2022 Aktuality, Charita

Paní Maria je 72letá žena, která žije v malé vesnici v Moldavsku, 45 kilometrů od nejbližšího zdravotního střediska. Trpí chronickým onemocněním a musí dojíždět na pravidelné lékařské prohlídky, které jí ale zabírají spoustu času a stojí mnoho peněz vynaložených na cestování. Telemedicínské služby, které v Moldavsku zavádíme, usnadní paní Marii přístup ke kvalitní zdravotní péči a pomohou jí ušetřit drahocenný čas i peníze.

Paní Maria žije ve vesnici Palanca, kde není žádný lékař. Pokaždé, když Maria potřebuje obyčejnou lékařskou prohlídku, musí se vydat sama na dlouhou cestu. Díky telemedicínským službám, které Charita Česká republika v Moldavsku zavádí, může paní Maria získat odpovídající péči, aniž by musela kamkoli cestovat.

Paní Maria není jediná, kdo může telemedicínské služby v Moldavsku využít. Vzhledem ke špatné ekonomické situaci země odcházejí mladí lidé z Moldavska za prací do zahraničí. To má vliv na pracovní sílu v Moldavsku – zejména zdravotní a sociální služby trpí nedostatkem personálu. Současně moldavská populace stárne a mnohým seniorům se nedostává kvalitní zdravotní péče.

Pandemie covidu-19 dále zhoršila stabilitu už tak křehkého zdravotnického systému v Moldavsku. Telemedicína, která zajišťuje zdravotní péči na dálku bez nutnosti docházet do ordinace lékaře, je ideálním řešením, které poskytne stárnoucí moldavské populaci odpovídající péči a ušetří jim čas i peníze.

Společně s Asociací domácí péče jsme zahájili pilotní projekt, který zavádí telemedicínské služby v 8 zdravotnických a sociálních centrech po celé zemi. Centra vybavíme potřebnou technikou a vyškolíme 24 zdravotních a sociálních asistentů, kteří budou moldavským občanům poskytovat služby telemedicíny. Díky naší podpoře budou centra schopna poskytnout přibližně 4 000 konzultací na dálku lidem, jako je paní Maria.

Lepší zdravotní péče i v odlehlých oblastech

Konzultace na dálku mají spoustu výhod. Lidé se již nemusí vydávat na dlouhé cesty do zdravotnického centra a trávit hodiny na cestě nebo v čekárně na konzultaci. Díky vzdáleným prohlídkám se také snižuje pravděpodobnost, že se pacienti nakazí covidem-19 nebo jinými nemocemi. Služby telemedicíny navíc nabízejí možnost oslovit lékaře specialisty, kteří často ordinují jen na několika místech v zemi.

Věříme, že telemedicína je skvělým způsobem, jak překonat geografické bariéry a díky technologickému vybavení nabídnout kvalitní péči všem bez rodílu.

Celostátní cíl

V rámci naší iniciativy plánujeme zároveň připravit a rozvíjet pracovní standardy v oblasti telemedicíny, abychom pomohli zpřístupnit telemedicínské služby na celostátní úrovni, a podpořili tak systém zdravotní péče v zemi. Chceme pomoci lidem ve stejné situaci jako paní Maria, aby mohli využít kvalitních lékařských konzultací a ušetřili čas i peníze za dojíždění k doktorovi.

Charita Česká republika zavádí služby telemedicíny v úzké spolupráci s Asociací domácí péče a za finanční podpory České rozvojové agentury.

Zdroj: svet.charita.cz