NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. Ukrajinsky: В ім’я Отця і Сина і Святого Духа.

By Publikováno 21. 3. 2022 Aktuality

Uprchlíky z Ukrajiny můžeme potkat již v každém městě v České republice. Většina z nich jsou pravoslavní nebo řeckokatoličtí křesťané. Touží se nejen začlenit do života společnosti a pracovat, ale také chodit do kostela a modlit se za své blízké, kteří zůstali ve válce. Na aktuální situaci nyní zareagoval Institut pro liturgickou formaci. Na webu Liturgie.cz zveřejnil odpovědi ke mši svaté římského obřadu v ukrajinštině a přidal také odkazy na ukrajinské online Bible.

„Pro usnadnění účasti na mši svaté pro účastníky ukrajinského jazyka je možné využít tyto odpovědi ke mši v češtině a ukrajinštině, které jsou k dispozici ke stažení v pdf ve formátu A4 i A5 jako brožura,“ uvádí tvůrci internetové platformy, která denně generuje biblické texty ke mši svaté. Tyto texty lze následně dohledat v Biblích v ukrajinských překladech vydaných v roce 1957 a 1962.

Novinku uvítají zejména tam, kde se o válečné uprchlíky starají a s jejich začleněním do farnosti mají už první zkušenosti. V Jablunkově, kde se místní Charita aktuálně věnuje padesátičlenné skupině uprchlíků, již texty na mši začali připravovat. Reagovali tak na touhu žen a dětí po návštěvě kostela a modlitbě. „Chtějí jít do ‚cerkve‘, modlit se za mír, za své blízké. Za pokoj na Ukrajině, jak říkají,“ popsala zkušenost s péčí o uprchlíky z Ukrajiny ředitelka Charity Jablunkov. Vlastními silami pro ně začali připravovat překlady liturgických textů a modliteb, kterým v českém kostele nerozumí. Materiály z webu Liturgie.cz nejen pracovníkům Charity Jablunkov práci usnadní.

Odpovědi ke mši v ukrajinštině / Відповіді до меси українською мовою

Zdroj: Diecéze ostravsko-opavská