NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Odkaz A. C. Stojana žije i dnes, znělo senátem

By Publikováno 16. 3. 2022 Aktuality

V úterý 15. března 2022 v Senátu probíhala slavnostní připomínka 100. výročí jmenování Antonína Cyrila Stojana arcibiskupem olomouckým a metropolitou moravským. Při této příležitosti uspořádala místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová ve spolupráci s arcibiskupem olomouckým Janem Graubnerem v Hlavním sále Senátu konferenci „Antonín Cyril Stojan – arcibiskup a senátor ve službě a dialogu církve a státu“.

„Připomenutí osobnosti arcibiskupa a senátora Antonína Cyrila Stojana je v těchto dramatických chvílích mezinárodního politického napětí symbolické. Jeho životní cesta a odkaz duchovního dědictví, morálních hodnot a budování československé státnosti dávají smysl také našim činům, důležitosti pevných postojů a ochrany společenských hodnot,“ uvádí místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová s důrazem na aktuálnost a sílu morálního odkazu A. C. Stojana.

„Konference je inspirující, protože je stále oslavující zájem A. C. Stojana jako kněze i politika o potřebné, kterým slouží,“ připomíná arcibiskup olomoucký Jan Graubner.

V naší historii působila řada církevních osobností, teologů a činitelů, kteří se angažovali ve společenských oblastech. Významnou roli sehrály církevní osobnosti, které ovlivnily generace katolické inteligence a duchovenstva, jež v průběhu 20. století utvářely vědomí duchovního dědictví a morálních hodnot, kultury, vědeckého poznání a národní tradice. A právě Antonín Cyril Stojan byl jednou z těchto osobností – vynikal na poli teologickém, pastoračním, politickém, společenském i kulturním. Cílem dnešní konference je proto připomenout jeho odkaz nejen v katolické církvi, ale i v politice Československa a diskutovat o jeho vlivu a inspiraci pro současné politické a církevní představitele.

S využitím zprávy na www.senat.cz

Fotogalerie (Senat.cz)