NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Polomy na polesí Mírov posloužily k výcviku hasičům

By Publikováno 8. 3. 2022 Aktuality, Hospodaření

Lesní porosty u Mohelnice ve správě společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. (ALSOL), které v únoru zasáhla silná vichřice, posloužily k výcviku Hasičskému záchrannému sboru Olomouckého kraje. Hasiči z požární stanice Zábřeh se na zdejších polomech seznamovali se specifiky odklízení zavěšených či napružených stromů. Lesníkům tak zároveň pomohli s odklízením následků po větrné kalamitě.

„V posledních letech se nám čím dál více množí výjezdy na popadané stromy. Ať už v důsledku silného větru, nebo extrémních letních bouřek. Často se jedná o různě zaklíněné, zavěšené nebo napružené stromy či větve, které vyžadují speciální přístup při odklízení,“ vysvětluje velitel jednotky zábřežských hasičů Michal Tomáš.

Na tyto situace proto myslí také česká legislativa, která profesionálním hasičům nařizuje každoročně podstoupit minimálně osmihodinový nácvik práce s motorovou pilou.

„Práce s motorovou pilou je založená na automatickém osvojení si bezpečnostních návyků, ale je potřeba také „číst dřevo“, protože každý kmen, každá větev se při zpracovávání chová jinak,“ říká instruktor práce s motorovou pilou Jiří Klimeš a dodává, že velkou roli hraje při odklízení polomů také probíhající kalamita. „Stromy jsou oslabené, častěji padají v blízkosti pozemních komunikací a jejich odklízení je ztíženo sníženou kvalitou dřeva, které se chová jinak, než zdravý strom,“ uzavírá Jiří Klimeš.

Součinnost s Hasičským sborem vítají také lesníci z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. „Hasiči nám v rámci výcviku pomohou odklidit část polomu, který musíme v co nejkratším časovém intervalu zpracovat, aby do nich na jaře nenalétl kůrovec. Avšak největší přínos vidím ve vzájemném seznámení se s našimi lesníky i lesním terénem, který máme ve své správě, pro případ budoucí potřeby pomoci či spolupráce,“ říká na závěr jednatel ALSOL Arnošt Buček.

Zdroj: alsol.cz